Г ерманският вътрешен министър Томас де Мезиер увери, че няма опасност да се повтори масовата бежанска вълна от близо 1 милион души, които пристигнаха в страната през 2015 г., предаде ДПА.
По въпроса за нарастването на броя на мигрантите, които прекосяват Средиземно море и пристигат в Италия, министърът каза, че повече не трябва да има политика на безразборно допускане на хора.
Евродепутат: Да пратим бежанците в Източна Европа
Вацлав Клаус: Време е Чехия да напусне ЕС
Истинската политика на ЕС за бежанците: Спиране на европари и солидарност
Главният съперник на канцлерката Ангела Меркел на парламентарните избори следващия месец, лидерът на социалдемократите
Мартин Шулц, неотдавна предупреди, че в страната може да има нова вълна бежанци заради увеличения брой на пристигащи в Италия.
Де Мезиер отхвърли опасенията, че тези бежанци ще продължат на север към Германия. „Първо, ние сме по-добре подготвени. Второ, Италия този път реагира различно. Трето, броят на бежанците в Италия не е толкова висок, колкото се твърди“, заяви германският вътрешен министър.
Той каза, че броят на пристигащите в Италия бежанци рязко е спаднал през юли и август. „Казахме съвсем ясно на Италия, че не може повече да има политика на безразборно допускане на хора и Италия го взе предвид“, заяви Де Мезиер.
Вътрешният министър добави, че няма опасност споразумението за бежанците между ЕС и Турция да се разпадне.
„Турция има свой интерес в сделката с ЕС. Споразумението е в сила и сега нямам съмнение, че всеки ще продължи да се придържа към него“, заяви той. Де Мезиер призна, че сегашното напрежение между Германия и Турция се е отразило отрицателно на сътрудничеството им в областта на сигурността и заяви, че двете страни не споделят еднакво определение за тероризма.
Германия не смята кюрдската опозиция в Турция за терористи
и не може да приеме сътрудничество с Анкара за борба с членовете на тази опозиция, каза министърът. Двете страни продължават да си сътрудничат в борбата с „Ислямска държава“, а Анкара продължава да информира Берлин, когато германци, които са се били на страната на ИД в Сирия или Ирак, се връщат у дома през нейната територия, отбеляза Де Мезиер.
Отношенията между Германия и Турция се влошиха, след като Бундестагът официално определи масовото избиване на арменци от Османската империя като геноцид. Турция отхвърля този термин за тези събития. Берлин също така протестира срещу задържането на свои граждани в Турция, а Анкара обвинява Германия, че дава убежище на терористи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!