С реща на върха в Брюксел между ЕС и Турция, на която трябва да се обсъдят възможни решения на кризата с мигрантите ще бъде проведена днес.
За да задържи мигрантите на своя територия Турция постави условия на ЕС, сред които сериозна финансова помощ, опростяване на процедурата за отмяна на визите за турски граждани в ЕС и да започне преговори за присъединяване към ЕС.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че
Великобритания няма да се съгласи с въвеждането на безвизов режим за Турция,
ако такова решение бъде прието от Европейския съюз.
Председателят на Парламента на Европа Мартин Шулц пък сподели, че няма да се опростява процедурата по отмяна на визите за Турция. Той потвърди също тезата си, че преговорите за приемането на Турция в ЕС и разрешаването на бежанската криза трябва да се водят отделно.
#PESLeaders #EUCO @MartinSchulz : "Any agreement with #Turkey will have to respect human rights & international law" pic.twitter.com/S2ffTtusvc
— PES (@PES_PSE) March 17, 2016
Германският канцлер Ангела Меркел обаче защити сделката с Турция, казвайки че това ще позволи на Европа да се бори с каналджиите и да върне мигрантите от Гърция в Турция:
От своя страна премиерът на Турция Ахмет Давутоглу каза, че със своето предложение към Европейския съюз по миграционната криза
Турция напълно измени правилата на играта.
Това изказване той направи преди да замине за срещата в Брюксел.
Heading to #Brussels with PM @Ahmet_Davutoglu to attend Turkey-EU Summit tomorrow. pic.twitter.com/Jb2XTYGqk6
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) March 17, 2016
„Общата атмосфера в европейското общество клонеше към необходимостта да се окаже натиск върху Турция. Но ние излязохме с честно предложение и напълно изменихме правилата на играта.
Европа обсъжда не това, което Турция не е направила, а обсъжда нашата инициатива. Ние водим политика на отваряне на блокираните пътища” (за решаване на проблема с мигрантите), посочи Давутоглу.
„Нашето предложение към ЕС още е на дневен ред. Инициативата ни е ясна и честна. Тя цели пълно пресичане на нелегалната миграция”,
каза той.
„Надяваме се, че Европа ще вземе решение, което ще зарадва бежанците. Но ние няма да превърнем Турция в затвор под открито небе за бежанците”, заяви премиерът.
Той отбеляза още, че „вижда някои сложности вътре с ЕС” в дискусиите по турското предложение, но изрази „надежда за положително решение” от европейска страна.
Междувременно македонският президен Георге Иванов е категоричен: „Република
Македония ще предприема всички необходими мерки за защита на своите граници
и националната си сигурност в условията на миграционната криза”.
Това той е заявил в телефонни разговори вчера с ръководството на ЕС и с лидери на отделни страни членки на Евросъюза, предадоха агенции, цитирайки съобщение от администрацията на държавния глава в Скопие.
„Съответните ресорни ведомства ще продължат с цялата си отговорност и професионализъм да се борят с миграционната криза, спазвайки при това задълженията по гарантиране на хуманно отношение към мигрантите”, се казва в съобщението.
При това македонският президент е поискал „спешно да се сложи край на практиката по придвижване на допълнителен брой мигранти, които да бъдат настанявани в лагери непосредствено на границата с Република Македония”.
„Балканският коридор е затворен за нелегални пресичания (на границите)”, подчертал Иванов. В заключение
той се обърнал към ЕС с молба за оказване на политическа, логистична и съответната техническа и друга помощ.
Всички събеседници на македонския президент, сред които са били председателят на Европейския съвет, президентите на Сърбия и Хърватия, премиерите на България, Австрия, Полша, Словения, Унгария и Чехия, а също и външният министър на Холандия, са осъдили инцидента на 14 март, когато нелегални мигранти масово проникнаха на територията на Република Македония от съседна Гърция.
„В резултат македонските полицаи предприеха мерки по тяхното задържане и последващото им депортиране”, посочва Иванов.
These refugees are finding ways into Macedonia despite closed borders, even if it means risking their lives – again. https://t.co/tMdzGADk4i
— AJ+ (@ajplus) March 16, 2016
Малко по-късно стана ясно, че лидерите на ЕС са договорили обща позиция за Турция. Тя е бъде представена на турския премиер Ахмет Давутоглу.
Още за бежанската криза:
България и Македония започват общи военни операции срещу трафика на мигрантите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!