С траните от Вишеградската група (Чехия, Словакия, Унгария и Полша, бел.ред.) имат готов план за действие за затягане на контрола на границите на България и Македония, ако през месец февруари не заработи договора за защита на турско-гръцката граница.
Това каза премиерът на Чехия Бохуслав Соботка пред държавната телевизия в Прага. Соботка каза, че не трябва да се допуска повторение на ситуацията от миналата година, когато през балканските държави в Централна Европа пристигнаха стотици хиляди бежанци.
„Турция разполага с достатъчно средства, за да сложи контрол над бежанската криза. Много по-просто е да се спре отплаването на лодките от турския бряг, вместо да се връщат от гръцка страна”,
подчерта Бохуслав Соботка.
Той предупреди, че ако не влезе в действие споразумението за контрол на границата между Гърция и Турция страните от Вишеградската група ще се фокусират върху други държави – България и Македония, където ще участват лично за увеличаването на сигурността на границите.
Властите в Прага още през месец декември одобриха план за изпращане на 25 чешки войници в Република Македония.
От началото на годината от Гърция в Македония са вкарани близо 40 000 мигранти. През изминалата година техният брой надхвърли 700 000 души. Всички те идват организирано с автобуси или влакове до македонския граничен град Гевгелия.
Преди дни Соботка обяви, че
„Чехия е готова да затвори границите си за мигранти, ако миграционната вълна започне да застрашава националната сигурност”.
Соботка призова да се прави разлика между бежанци, бягащи от войната в Сирия и Ирак, и така наречените икономически мигранти, които искат да се възползват от социалната система на Западна Европа. „Ние трябва да помогнем на тези, които в действителност се нуждаят , но не с цената на нарушение на собствената ни сигурност”, подчерта премиерът.
„Тези, които поискат убежище, трябва да се съобразяват със законите и разпоредбите”,
категоричен е той.
Соботка отхвърли за пореден път плановете за приемане на постоянни механизми за разпределение на бежанците между страните членки на ЕС и призова за по-голяма защита на границите на Шенгенското пространство. Според него ключовата роля в разрешаването на миграционната криза е на Турция.
Междувременно чешкият президент Милош Земан заяви, че НАТО трябва да се включи в защитата на границите като призова за ограничаване на броя на бежанците, които Чехия трябва да приеме по квотната система на ЕК.
„Не бих драматизирал приема на три сирийски семейства с болни деца. Не драматизирам и няколко десетки хиляди иракски християни, подложени на преследване от мюсюлманите, но ясно казвам: „Достатъчно. Това е всичко”,
заяви тогава Земан.
През октомври миналата година около 1000 души протестираха на площад „Свобода” в чешкия град Бърно срещу пристигането на бежанци от ислямски държави. Те описваха исляма като „садистична религия”.
Междувременно
белгийски кмет заяви, че ще предложи да се забрани на мигранти мъже достъп до плувните басейни за един месец след оплаквания за тормоз от жени.
Министърът на миграцията обаче веднага нарече предложението „необмислено”.
„Получихме оплаквания от жени, че са били наблюдавани от мигранти, които са си правели с тях селфита. Никога преди не сме имали подобни оплаквания”, заяви Марк Ванден Бусхе, кмет на крайбрежния град Кокзейде.
Бусхе каза, че е решил да действа, след като била извикана полиция да разследва иракчанин, който хванал 11-годишно момиче, слизащо от пързалка.
Политик от либералната партия „Открити фламандски либерали и демократи” каза, че ще предложи на заседание на градския съвет въвеждане на едномесечна забрана, докато се охладят страстите. „Междувременно ще ги инструктираме за начина ни на живот и за правилата за ползване на басейни”, каза той и добави, че забраната няма да се отнася до жени и деца.
Властите в германския град Борнхайм, на 30 км южно от Кьолн, вече забраниха временно на кандидати за убежище мъже да посещават басейни, след като получиха оплаквания за сексуален тормоз от жени.
Повече от 600 жени в Кьолн и други градове подадоха оплаквания за сексуални посегателства и кражби от мигранти в новогодишната нощ. В средата на януари Белгия реши да въведе курсове по сексуално обучение за бежанци:
Във Великобритания пък подизпълнител на британското вътрешно министерство беше подложен днес на критики, тъй като е задължил търсачите на убежище да носят цветни гривни, за да получават продоволствени помощи,
предаде Франс прес.
Такава разпоредба е издала компанията „Клиърспрингс”, която ръководи бежански център в Кардиф, Уелс. За да получават безплатна храна, бежанците трябва да носят специална гривна – червена на цвят.
„Клиърспрингс” обясни за всекидневника, че цели да улесни разграничаването на хората с право на такава помощ от останалите с оглед съществено нарасналия брой молители за убежище.
Гривните обаче разгневиха ред организации и местни народни представители, които съзряха в тях унижение за мигрантите
Очаква се въпросът да бъде обсъден днес по време на дебати в парламента. „Това напомня нацисткия режим, принуждавал хората да носят звездата на Давид. Това е отвратително и означава да се отнасяме към тези хора като към нищожества”, заяви Хана Уорф от Уелския съвет по бежанските въпроси.
Джо Стивънс, опозиционна депутатка лейбъристка от Кардиф, заявява в Туитър, че е говорила със служител на „Клиърспрингс”, и уверява, че от понеделник носенето на гривни вече няма да е задължително.
Трийсет и шестгодишният бежанец Ерик Нгале разказва пред в. „Гардиън”, който пръв писа за случая, че към мигранти, носещи такива гривни, са отправяни расистки обиди.
„Понякога хора с коли, като виждаха нашите гривни, започваха да натискат клаксоните и да викат: връщай се в страната си!”, казва той. „Ако я свалиш, не можеш пак да си я сложиш на ръката. Значи, искаш ли да ядеш, трябва да я носиш постоянно”, казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!