Ч ешката република ще окаже подкрепа на България за охрана на външната граница на Европейския съюз. Това обявиха на съвместна пресконференция в Прага президентите Росен Плевнелиев и Милош Земан.
Българският държавен глава днес пристигна на двудневно официално посещение в чешката столица.
„Двете страни ще съгласуват техническите детайли по необходимата на българската страна помощ и това ще се случи възможно най-скоро”, поясни президентът Милош Земан, според когото другите държави-членки на ЕС също трябва да проявят солидарност със страните, подложени на най-голям миграционен натиск.
Масов бой между бежанци в Харманли
Гърците се оплакват от повече бежанци след опита за преврат в Турция
Сърбия предложи да помогне за границата с Турция
„Трябва да бъдем честни и ясно да заявим, че има разлика между тези мигранти, които бягат, за да спасят живота си и тези, които търсят икономически пeрспективи. Не можем да гарантираме на всеки мигрант желаната работа и заплащане“, заяви президентът Росен Плевнелиев в Прага на съвместната пресконференция с президента на Чешката република.
„България показва от самото начало на миграционната криза, че работи ефективно по най-дългата сухопътна граница на ЕС с Турция”, каза Плевнелиев.
„Добрите ни резултати се базират и на доброто сътрудничество между българските и турските власти. Начинът да противодействаме на трафикантите и да адресираме проблемите на имигрантите и спазването на техните права и свободи е да работим заедно с Турция и искрено вярваме, че споразумението между ЕС и Турция има дълбок смисъл и ще намери своята реализация“, коментира българският президент.
По думите на държавния глава, взаимодействието между българските и турските власти за ограничаване на миграционния натиск е доказателство, че това споразумение може да проработи в някаква форма.
„Не искаме т.нар. Балкански маршрут да бъде отворен отново, не искаме и да възникват алтернативни маршрути“, категоричен беше президентът Росен Плевнелиев.
В Прага държавният глава се обяви за прагматичен подход и за по-тясно взаимодействие със съседните на ЕС държави по отношение на миграционната криза, което да отговори на страховете на европейските граждани от масова миграция към Европа от съседни кризисни региони.
Президентите Плевнелиев и Земан изразиха задоволство от възходящото развитие на двустранните търговско-икономически отношения. През 2015 г. двустранният стокообмен доближава 1 млрд. евро, като само за четири години е нараснал трикратно. Общите чешки инвестиции в България достигат 570 млн. евро. Като области с висок потенциал за развитие бяха откроени информационните и комуникационните технологии, автомобилостроенето, земеделието и производството на храни и редица други. Държавният глава открои също така предимствата на България като целогодишна туристическа дестинация и изрази надежда, че страната ни ще стане по-видима за чешките туристи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!