Б ългария ще подкрепи предложението за разпределянето на мигрантите в ЕС, но като временна, а не като постоянна мярка.
Това съобщи пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът Румяна Бъчварова, която пристигна за извънредното заседание на Съвета на ЕС по вътрешни работи.
По нейните думи България не поставя условия, за да подкрепи предложението на ЕК за разселването на 120 хиляди мигранти.
Механизмът, който е представен за изчисляването на квотите, отразява особеностите на отделните държави и е съобразен с тях, посочи Бъчварова.
Големият проблем е в броя, който ще бъде разпределен по логиката на тези квоти, поясни тя.
Сега говорим за 120 хиляди души, само преди няколко месеца говорихме за 40 хиляди. Ако не повишим сигурността по външните граници на ЕС, само след няколко месеца може да говорим за много повече, коментира вицепремиерът.
Разговорът, който предстои, е разговор по принцип, политически, отбеляза Бъчварова по повод днешното заседание и очакванията за потвърждение или промяна на точните квоти, предвидени от ЕК.
Преди няколко дни изразихме позицията на правителството - че най-важното в тази ситуация е да се търсят мерки за по-добро управление на миграционните процеси и създалата се криза, заяви вицепремиерът. Затова ще подкрепим решение, което работи в тази посока, поясни тя.
"Съзнаваме, че на този етап едва ли има перфектно решение, което да отговаря на изискванията на всички държави. Все пак е по-добре да има някакво, отколкото никакво решение. Нашата позиция ще бъде да търсим възможностите за постигането на решение. Ако се приеме решението за разселване, тогава ще го подкрепим, то е справедливо.
Подходът, който се предлага, включва възможността всяка държава, ако попадне в тежка ситуация, да се възползва от това право. Същевременно смятаме, че това не може да бъде постоянен механизъм", поясни Бъчварова.
Проектоспоразумението, което обсъждат днес вътрешните министри от ЕС, предвижда разселване на 120 000 мигранти в страните от блока, но не уточнява начина, по който те ще бъдат разпределени. Това ще бъде обсъждано през следващите седмици, според проекта за споразумение, до който агенция Ройтерс е получила достъп.
Първоначалната пилотна схема за разселване на 40 000 души от Италия и Гърция ще бъде приета официално от министрите. Разпределението им ще бъде на доброволен принцип, след като първоначалното предложение за квоти срещна съпротива.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви в петък, че ще свика извънредна среща на високо равнище на ЕС за миграционната криза, ако вътрешните министри на съюза не успеят да постигнат споразумение на извънредната си среща днес. Някои правителства обаче смятат, че няма смисъл от подобна среща преди редовната среща на вътрешните министри на 8 октомври.
Европейската служба за защита на границите Фронтекс ще разположи екипи по най-проблемните участъци от външната граници на блока, съобщава ДПА. Агенцията се позовава на проекта за заключителен документ на срещата.
Ефективният контрол на границите е необходимо условие за управлението на миграционните потоци, се подчертава в проекта, който може да бъде променен на срещата. На извънредната среща на вътрешните министри на ЕС едва ли ще се постигне решение по миграцията, заяви министърът на вътрешните работи на Словакия Роберт Калиняк, цитиран от ТАСС. "Ще видим", заяви Калиняк пред медиите.
Постигането на решение е възможно, ако министрите обсъждат не само квотите, "които не са изход от миграционната криза", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!