С уркав Омар и Ребиен Абдула напускат работата си и изхарчват спестяванията си да мигрират в Европа, където обаче откриват претъпкани лагери за кандидати за убежище, глад и студ. Сега обратно у дома в Северен Ирак, те описват опита си да намерят по-добър живот като „бедствие”.

Много от стотиците хиляди хора, отправящи се в Европа, нямат друг избор освен да търпят подобни несгоди, защото са бежанци от зони на война, където животът им е в опасност. Но Омар и Абдула са от северния кюрдски регион, който до голяма степен бе пощаден от боеве с „Ислямска държава”.

Двамата изхарчили за пътуването по около 8000 долара - по-голямата част за каналджии, но били блокирани за месеци в бежански лагери в Германия и Швеция, където твърдят, че получавали съвсем малко храна и пари.

„Много беше зле”, разказва 25-годишният Омар за лагера в Германия. „Избягахме заради глада. Даваха ни само чай и сирене, а седмичната сума, която ни отпускаха, беше 30 евро.” Те решили да пробват късмета си в Швеция, но и там не им провървяло.

„Когато пристигнахме там, беше зима. Замръзвахме. Настаниха ме в стая с трима сирийци. Не можех да говоря арабски, а те не знаеха кюрдски. Общувахме си като глухите”, каза Омар. След като опитали в Германия още веднъж, се отказали.

„Казахме си, хайде да се връщаме у дома. От дома по-добро няма.”

Двамата са част от увеличаващата се според експертите група емигранти, които се завръщат в страните си заради трудността да си намерят жилища и работа в Европа.

Около 70 хиляди иракчани са част от вълната бежанци и емигранти, потърсили по-добър живот в Европа миналата година, според базираната в Женева Международна организация по миграция. Иракската федерация за бежанците, местна неправителствена организация, казва, че броят им може да е и двойно по-голям и че около 40 хиляди са от кюрдския регион.

Но с идването на зимата миналата година започна да расте броят на хората, подаващи до Международната организация по миграция молби за репатриране, от 100 души на месец, до 350 през септември, 761 през октомври и 831 през януари 2016 г.

„Много е трудно да се разбере точният им брой, понеже много от тях се връщат самостоятелно и се смесват с другите пътуващи”, посочва Сандра Блек, представител на Международната организация по миграция в Ирак. „Но броят нараства значително.”

Това може да е добра новина за европейските страни, които отвориха вратите си за бежанци от зони на войни, но не и за икономически емигранти. Може да е също показател за увеличаващите си трудности, с които бежанците се сблъскват в Германия и Швеция, приели общо над 1 милион емигранти миналата година.

„Те се връщат поради липса на надежда, че ще намерят къде да се установят в Европа, липса на възможности, бавните процедури за събиране на семействата и невъзможността да намерят жилища и живота, на който са се надявали”, отчита Блек.

„Увеличаващият се брой на пристигащи създаде огромен натиск върху миграционната система в Европа. Обработката на документите отнема дълго време и някои се отказват.”

Вижте още за бежанската криза:

Бежанската криза-организиран хаос, от който печели Турция

Гърция между ужаса в "Идомени" и кредиторите

Бундестагът в защита на свинското

Политико: Адът, наречен България

Маурисио Албахари, преподавател по антропология в университета „Нотр Дам”, който проучва миграцията в Европа, коментира, че някои европейски страни „активно се стремят да обезкуражат търсещите убежище, най-малкото индиректно.”

Той посочи, че го правят, като умишлено протакат процедурите за новопристигнали кандидати за убежище.

От 4305 иракчани, получили помощ от Международната организация по миграция да се приберат през 2015 г., една трета са от кюрдския регион. Големият автономен регион е безопасен и самият той е основна дестинация за бежанци. Но войната заедно с падащите цени на петрола се отразиха много зле на местната икономика.

Омар работел в ресторанти и супермаркети, а Абдула карал такси, което продал, за да си помогне финансово за пътуването. Те споделиха, че са решили да мигрират, защото всички го правели. „Всички казваха, че ще заминат, че в Европа е еди как си. Но когато отидох там, въобще не беше така”, разказва Омар.

„Да се живее в Европа е наистина трудно”, смята Абдула. „Трябва да чакаш. А ние не можехме да чакаме. Не можехме да чакаме, тъй като бяхме толкова свързани със земята и семействата си, с нашите майки и роднини. И честно казано, не си струва за Европа и един документ за пребиваване да напуснеш семейството и да рискуваш живота си.”

Соран Омар, шеф на комисията за човешки права в кюрдския регионален парламент, заяви, че това, което двамата са преживели, се среща често.

„Казахме на заместник-председателя на германския парламент, който беше тук неотдавна, че дори хората, избягали от Фалуджа и Рамади, живеят в по-добри условия тук, в Кюрдистан, отколкото бежанците в Германия”.

Соран Омар обаче добавя, че огромният поток на напускащи от региона не показва признаци за намаляване.

„Много хора може да се връщат. Но обратната тенденция е далеч по-голяма”, заявява той. „Хората тук нямат какво да губят. Смятаме, че тази година ще е годината на емиграцията”.

Междувременно стана ясно, че Германия е получила почти пълен списък на сирийските граждани, съставен в периода, в който властта в страната е била изцяло под контрола на президента Башар Асад.

Обемният файл, който вероятно се е намирал на компютър на един от джихадистите от „Ислямска държава“, е бил предаден на сирийското правителство в изгнание, намиращо се в Истанбул.

Федералната криминална служба извършва проверка на списъка, макар високопоставен служител да определи получените данни като „информационно съкровище“.

Регистърът може да бъде използван от федералната полиция като „спомагателен материал“ при работата с бежанците, за да бъде проверявана истинността на предоставяната от тях информация.

Освен списъка със сирийските граждани, Германия е получила около 60 досиета на германски граждани, които симпатизират на радикалната групировка „Ислямска държава“.

Тя: - Каква е разликата между харчене и инвестиция? Той: - Ако ти купиш нещо - е харчене. Ако си купя аз - е инвестиция.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Великден в Уиндзор: Чарлз III и Камила присъстваха на църковната служба

Великден в Уиндзор: Чарлз III и Камила присъстваха на църковната служба

Любопитно Преди 2 часа

След службата кралят и кралицата бяха поздравени с "Честит Великден"

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Свят Преди 5 часа

Властите смятат, че зад убийството стои личен мотив

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

Свят Преди 6 часа

По-късно грешката беше поправена

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Любопитно Преди 6 часа

За Даниел участието му в Hell’s Kitchen е било нещо различно и ново

<p>Най-смъртоносната инфекциозна болест се разпространява във Великобритания</p>

Скок на случаите на туберкулоза във Великобритания

Свят Преди 7 часа

Повишаването на броя на случаите вероятно се дължи отчасти на прекъсванията в медицинското обслужване по време на пандемията COVID-19

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

България Преди 7 часа

Николова се класира втора на финала на бухалки, а ансамбълът завърши на трето място на финала с три топки и два обръча

<p>Израелски въздушни удари предизвикаха кръвопролития в Газа</p>

Израелски въздушни удари взеха жертви в Газа

Свят Преди 7 часа

Нетаняху се зарече да продължи войната и да върне у дома останалите заложници, държани в Газа

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Свят Преди 7 часа

10 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди, бяха публикувани в като част от разсекретяването на националните архиви

<p>Камбанен звън срещу авторитаризма</p>

Стотици хиляди на протест срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 8 часа

"Бог постави Тръмп на власт", заяви контрапротестиращ

Здравословен козунак - мисията възможна

Здравословен козунак - мисията възможна

Любопитно Преди 8 часа

Вижте как да си го приготвите:

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Свят Преди 9 часа

Из цяла Унгария се появяват плакати с послание: „Да не им позволим да решават вместо нас“

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Любопитно Преди 9 часа

Те напуснаха Холивуд поради сериозни здравословни проблеми.

Русия обвини Украйна в повече от хиляда нарушения на великденското примирие

Русия обвини Украйна в повече от хиляда нарушения на великденското примирие

Свят Преди 10 часа

Министерството на отбраната съобщи, че в съответствие със заповедта на Путин „всички войскови групировки в зоната на специалната военна операция строго съблюдават режима на примирие“

Второ Възкресение събра вярващи в столичната катедрала "Света Неделя"

Второ Възкресение събра вярващи в столичната катедрала "Света Неделя"

България Преди 10 часа

Това е богослужението, което се извършва по обед в първия ден на Великден във всички православни храмове

Кървава нощ в Търговище: Мъж е намушкан пред заведение, борят се за живота му

Кървава нощ в Търговище: Мъж е намушкан пред заведение, борят се за живота му

България Преди 11 часа

По случая е задържан 35-годишен мъж от Омуртаг

<p>Как да празнуваме Великден по-устойчиво?</p>

Как да празнуваме Великден по-устойчиво и с мисъл за планетата?

Любопитно Преди 12 часа

Практични съвети за зелени и весели празници!