Р екордните 1,25 милиона бежанци са подали молба за търсене на убежище в Европа през 2015 г., съобщи европейската статистическа служба „Евростат”.
Цифрата е два пъти по-голяма от тази през предходната 2014 г., сочат официалните данни.
Статистиката показва, че най-много сирийци са потърсили убежище – 363 000 души, следвани от 178 200 афганистанци и 121 500 иракчани. В Германия молби са подали най-много мигранти - 35 на сто.
Данни на Международната организация по миграция показват, че
през Средиземно море от началото на годината са преминали 135 000 души.
Най-голям е потокът от Турция за Гърция и от Северна Африка към Италия.
В същото време ситуацията в Гърция излиза от контрол
- в страната вече има 32 000 мигранти, които не могат да продължат пътя си към Западна Европа. Само на границата с Македония чакат 12 000 души, а положението там ескалира - преди дни бежанка опита да се самозапали.
Евросъюзът постави условие на Атина до 12 май
да регистрира всички бежанци, намиращи се на територията й.
Гърция отговори, че регистрира 98% от бежанците - именно по тази линия са критиките, които Атина понася. Преди се регистрирали само 15-30 на сто, заяви министърът за миграционната политика Янис Музалас.
В същото време Македония заяви, че отварянето на границите зависи от страните по т.нар.Балкански маршрут на север от Скопие. Рекордният прилив принуди Австрия и други държави по Балканския маршрут да въведат ограничение за влизане на тяхна територия.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който от Атина пристигна в Анкара, постави ултиматум на страната.
Турция трябва да вземе допълнителни мерки, за да намали потока от мигранти.
Туск добави, че мнозина в Европа се обявяват за механизъм, който ще позволи
"бързо и мащабно" връщане на мигранти обратно в Турция
т.нар. реадмисия.
На съвместна пресконференция с турския премиер Ахмет Давутоглу в Анкара днес Туск каза, че един такъв механизъм "ефикасно ще разбие бизнес модела на трафикантите на хора".
Той приветства поредицата от турски мерки за намаляване на потока от бежанци от Турция към Гърция, но добави, че броят им все още е твърде голям.
Туск пристигна в Анкара днес от Атина, където
предупреди икономическите мигранти да не си и помислят
да тръгват към Европа.
Остро изказване за бежанската криза направи и унгарският премиер Виктор Орбан. По думите му Гърция допуска неконтролирано на собствена територия милиони мигранти от Турция.
Орбан изрази пълното си неразбиране защо Гърция
транспортира мигрантите от островите към вътрешността на страната си.
Гърция наруши Шенгенското споразумение, но някои хора продължават да я защитават, каза Орбан и даде за пример Германия.
Унгария е първата държава, която взе мерки за самостоятелно справяне с нелегалната миграция. В момента ние сме една от най-защитените държави в Европейския съюз, подчерта Виктор Орбан пред местното радио "Кошут".
ЕК планира и до средата на март
да представи плановете за реформа на Дъблинските правила, според които търсенето на убежище трябва да бъде поискано в страната, в която искащият влезе най-напред.
Отражението на мигрантската криза в Европа:
"Граница 2016" респектира мигрантите
Македония изпраща още военни на границата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!