Б ългария осъжда категорично употребата на химическо оръжие срещу мирното население в Сирия. Това е абсолютно недопустимо и виновните трябва да бъдат наказани!
Това заяви в Ню Йорк президентът Росен Плевнелиев на среща с генералния секретар на ООН Бан Ки-Му, предаде БНТ.
Българският държавен глава пристигна, за да участва в 68-та сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации. Придружава го министърът на външните работи Кристиан Вигенин.
Плевнелиев информира Бан Ки-Мун, че нараства броят на сирийските граждани, които търсят закрила в България. Вече почти е изчерпан капацитетът за прием на бежанци и се търсят допълнителни възможности. В тази ситуация страната ни разчита и на съдействието на международната общност, е подчертал държавният глава, цитиран от прессекретариатът му.
Пред президента Плевнелиев генералният секретар Бан е определил случващото се в Сирия като трагедия. Хуманитарната криза е огромна, броят на бежанците достига пет милиона души, а на вътрешно разселените лица - два милиона души, е подчертал Бан по време на разговора.
Генералният секретар на ООН "изрази своята
признателност за щедростта на България към сирийските кандидати за убежище"
и увери държавния глава, че ООН следи внимателно ситуацията у нас, съобщи ООН на сайта си в интернет (un.org/apps/news).
ООН ще работи заедно с Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) за поставяне под контрол и унищожаване на запасите от химическо оръжие в арабската държава. Бан Ки-мун е изразил своята подкрепа за търсене на политическо решение на сирийската криза. Предстои Изпълнителният съвет на ОЗХО да утвърди плана „Кери-Лавров“, след което се очаква резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
Българският президент и генералния секретар са обсъдили постигнатите резултати при изпълнението на "Целите на хилядолетието за развитие". Двамата са разговаряли по-конкретно за климатичните промени и намаляванетона бедността.
Плевнелиев и Бан отбелязали, че е важно да бъде изготвена рамка за устойчив дневен ред за годините след 2015 г. - крайния срок за постигане на "Целите на хилядолетието за развитие".
Бан Ки-Мун се е изказал ласкаво за тримата българи, които работят на високи постове за световната организация
- генералния дректор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, специалния посланик за Ирак - бившия външен министър Николай Младенов и нашия посланик в ООН Стефан Тафров.
Държавният глава е потвърдил подкрепата на България за кандидатурата на Ирина Бокова за втори мандат като генерален директор на ЮНЕСКО.
Оценка и чест за България е фактът, че президентът Росен Плевнелиев ще изнесе своята реч пред Общото събрание шести по ред.
За пръв път след близо 30 години България ще поеме председателството на Комитета по права на човека и социални въпроси, е станало ясно по време на срещата.
В първия ден от работната си визита в САЩ президентът отбеляза със сънародници в Ню Йорк годишнината от обявяването на Независимостта на България.
Президентът информира сънародниците ни за работата по национална програма за развитие на страната ни до 202 г., като отново постави акцент върху необходимостта от ускорено въвеждане на електронното управление в България. Президентът отново изрази надежда, че по този начин у нас успешно ще бъде въведено електронното гласуване, което е в интерес на сънародниците ни зад граница.
Българите в Ню Йорк за пореден път са поставили и въпроса за отпадане на визите за български граждани за САЩ.
На втория ден от посещението си в САЩ президентът Росен Плевнелиев ще участва в откриването на Срещата на високо равнище по изпълнението на Целите на хилядолетието за развитие и други международно съгласувани цели за развитие, касаещи хората с увреждания. Държавният глава има среща и с представители на водещите еврейски организации в САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!