В ластите в Австрия съобщиха, че през 2016 г. ще се опитат да ограничат броя на мигрантите в страната до 37 500 души, което е по-малко от половината на 90-те хиляди, които пристигнаха през миналата година.
Това е сърцевината на австрийския план за ограничаване на притока на мигранти.
“Не можем да приемем всички, търсещи убежище в Австрия“, каза канцлерът Вернер Файман
при представянето на плана по време на националната среща по въпросите на бежанците. Правителството планира да намали общия брой на молбите за убежище до близо 1300 през следващите четири години, в допълнение към тези, подадени през 2015 г.
„Фиксирахме това число като насока... Ще проучим какво ще стане, когато този праг бъде достигнат“, допълни допълни. Четиригодишният таван, който представлява 1,5% от 8,5-милионното население на Австрия, е извънредно решение, което служи като сигнал за Европа, допълни още канцлерът.
Австрия е една от основните държави за транзит на мигрантския поток от Близкия изток, Африка и Азия.
Въпреки това много малко от преминаващите подават молби за убежище в страната. Притокът от чужденци се отрази в увеличаването на популярността на крайното дясно и предизвика напрежение в управляващата коалиция на Социалдемократическата партия на Файман и консервативната Народна партия.
Германският канцлер Ангела Меркел разкритикува решението на правителството на Австрия.
„Това ще усложни преговорите с Турция по въпросите на миграцията”, заяви Меркел, която присъства на конгреса на Християнсоциалния съюз в Бавария.
Европейският съюз възнамерява да разпредели 3 млрд. евро в Турция като част от мерките за борба с кризата с миграцията. Брюксел иска Анкара внимателно да охранява границите си и да не позволява на нелегалните имигранти да проникнат в Европа.
Меркел многократно е подчертавала, че отговорът на Европа на кризата с мигрантите трябва да бъде координиран.
По примера съседите си и Хърватия въвежда нови правила за допускане на мигранти през цялата нейна територия,
обяви вътрешният министър Ранко Остоич.
След като Австрия и Словения обявиха нов режим за пресичане на границата за бежанци, същото направи и Хърватия. „В допълнение към необходимите по-рано данни на преминаващите лице, вече ще се изисква и нещо ново. Ще е необходимо да се определи дали лицето търси убежище в Германия или Австрия”, каза Остоич.
По-рано днес подобни мерки въведе и Сърбия.
Австрия и Словения първи наложиха промени.
Австрийската армия ще проверява самоличността и багажа на всеки мигрант, влизащ в страната през границата със Словения. Виена също така има намерението да последва примера на Германия и да спре приема на мигрантите, които търсят по-нататъшно убежище в скандинавските страни. Берлин наложи мярката, след като в началото на месеца Швеция и Дания възстановиха проверките по границите си.
Македония затвори границата си с Гърция за мигранти,
желаещи да достигнат до Западна Европа, предаде АФП, като се позовава на македонската полиция. По този начин тя блокира няколкостотин души на гръцка територия, отбелязва агенцията.
Границата е затворена, заяви за АФП македонски високопоставен полицейски представител. Говорител на гръцката полиция посочи, че границата е затворена от вторник вечерта и близо 600 сирийски, афганистански и иракски мигранти се намират от гръцката страна на границата, очаквайки да могат да влязат в Македония.
Гръцката полиция съобщи, че около 650 търсещи убежище от Сирия, Ирак и Афганистан са останали блокирани в полето край границата днес, предаде АП. Хората от тези страни са признати за бежанци от балканските страни и обикновено им се позволява да продължат пътя си към Германия и други богати членки на ЕС.
Македонските власти заявиха, че проблемът изглежда е временен и е започнал в Словения заради прекъсвания на железопътните услуги, които мигрантите използват, за да стигнат до Австрия. В резултат на това, посочват те, Словения, Хърватия и Сърбия са спрели да допускат мигранти.
В Норвегия пък ще учат бежанци какво е сексуално посегателство.
Скандинавската страна организира курсове и поискалите статут на бежанец са приканени да се запознаят какво в Норвегия се счита за незаконно или неуместно.
Курсовете се провеждат в Център за настаняване на бежанци. Според организаторите идеята е на повече от пет години, но е станала особено актуална след посегателствата в Кьолн.
На бежанците се задава въпросът „Какво мислите за изнасилването?”. След това се водят дебати и се разясняват правилата в Норвегия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!