Б роят на мигрантите, които са били забелязани да пресичат турско-българската граница е спаднал с 20 %, въпреки затварянето на други маршрути до Европа, отбелязва английският в. „Гардиън” (The Guardian).
За първото тримесечие на 2016 г. мигрантите, които са били забелязани да пресичат границата са намалели с 20 % в сравнение с миналата година,
въпреки затварянето на границата между Гърция и Македония и решението за депортиране на повечето търсещи убежище, които пристигат в Гърция по море.
Статистиката ще изненада специалистите по миграция, които очакваха сделката между ЕС и Турция, която поставя нови препятствия на пътя на мигрантите, които се опитват да стигнат до Гърция от Турция, да увеличи потока през границата на Турция с България.
Българските власти регистрират малко над 2800 нелегални преминавания на границата за първите три месеца на 2016 г. в сравнение с около 3500 за същия период на 2015 г., отбелязва изданието, позовавайки се на зам.-министъра на вътрешните работи на България Филип Гунев.
Напоследък се появиха няколко видеа, показващи случи на задържане на нелегално влезли на територията ни миганти, но не от страна на полицията, а от т. нар. „граждански патрули”. Припомнете си един от тези случаи с видеото горе.
Междувременно стана ясно, че
през тази и следващите години България трябва да презасели общо 110 чужденци, нуждаещи се от международна закрила.
Това предвижда одобрената от правителството Рамка на Национален механизъм за изпълнение на ангажиментите на България по презаселване.
Документът беше приет на заседание на Националния съвет по миграция и интеграция, проведено на 1 април.
С оглед на тежката миграционна обстановка в Европа на ниво ЕС бяха приети няколко акта, с които държавите-членки се обвързват да презаселят от трети страни нуждаещи се от международна закрила.
Според първия документ – Заключенията от 20 юли 2015 г. на представителите на правителствата на държавите-членки на ЕС, заседаващи в рамките на Съвета, относно презаселването посредством многостранни и национални схеми на 20 000 лица очевидно нуждаещи се от международна закрила, страната ни трябва да приеме тази година 20, а през 2017 г. – още 30 чужденци.
Съгласно втория документ, с който страната ни е обвързана – Споразумението между ЕС и Турция от 18 март 2016 г., България трябва да презасели общо 40 лица през тази и следващата година.
Третият документ – Многогодишната програма на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ 2014-2020 г., предвижда след 31 декември 2017 г. у нас да се презаселят още 20 лица.
В същото време
Европейският съюз е върнал в Турция 325 незаконни мигранти и е приел 79 сирийски бежанци след влизането в сила на споразумението
в областта на миграцията, съобщи официалният представител на ЕК Александър Винтерщайн.
„След влизането в сила на споразумението на 4 април Евросъюзът е върнал в Турция 325 икономически мигранти и в замяна е приел 79 законни бежанци”, обяви той.
По-рано днес източник в Европейската комисия заяви, че нова среща на ЕС и Турция в областта на миграцията ще се проведе в Страсбург на 19 април.
„Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ще се срещне с премиера на Турция Ахмет Давутоглу на 19 април в Страсбург, за да обсъдят прилагането на споразумението в областта на миграцията”, обяви говорителят на ЕК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!