В се още не е ясно колко са жертвите на пороите в Добрич. Подадени са три сигнала за жертви на пороя в града. Ситуацията е сложна и не е овладяна, признават държавните служители.
Първоначално бе съобщено, че са починали мъж и жена, но от властите не е потвърдено дали причината за смъртта им е удавяне. Резултатите от извършените аутопсии и съдебно-медицински експертизи ще дадат окончателно становище.
„По неофициална информация е възможно да има и трети труп, не се знае за мъж или жена става дума“,
заяви кметът на Добрич Детелина Николова, цитирана от Дарик.
В Добрич продължава да е в сила бедственото положение.
Градът прилича на голямо езеро. Държавни служители и концесионери взаимно се опровергават за причините за преливане на язовирите. В един от двата разкрити пункта за евакуация вече са настанени и две бебета.
От Регионалната здравна инспекция препоръчаха за пиене да се ползва бутилирана вода, а домакинствата, които имат запаси, да я ползват за битови нужди след преваряване. На много места в областта няма ток и вода.
В областта се наложи евакуация на туристи, настанени в хотел „Гергана” в курорта „Албена”, който се намира непосредствено до река Батова, която прелива.
Екипажите на двата хеликоптера „Кугър“ започнаха евакуация по въздуха на пострадали от водното бедствие в района на село Прилеп, област Добрич,
съобщиха от пресцентъра на Министерство на отбраната.
До момента са евакуирани 20 души, които са транспортирани в безопасен район. Спасителните действия продължават и в момента.
ОД МВР Добрич информира гражданите, че поради покачването на водата в коритото на Суха река по протежението на бул. „Русия" в град Добрич, се очаква приливна вълна.
От полицията апелират към гражданите на Добрич, живеещи по протежението на бул. „Русия” в град Добрич, да предприемат всички мерки за обезопасяване на жилищата си. При възможност същите да бъдат напуснати до нормализиране на обстановката.
От община Добрич също предупреждават всички жители в този район да вземат мерки за евакуация. Припомняме, че има изграден временен кризисен център в зала „Добротица” в град Добрич.
Остава усложнена обстановката в цялата Добричка област, както и бедственото положение в Добрич, съобщава агенция „Фокус”.
В ниските части на града, като кв. „Дунав”, автогарата, „Градската градина”, бул. „Добруджа” водата е достигнала до над 1 м.
Пожарна безопасност и защита на населението се опитва да овладее ситуацията, както и да отводни залетите райони. Водоснабдяването и електричеството в някои части на града е прекъснато.
Младежкия червен кръст заедно със студенти от Международния колеж полагат грижи за евакуираните граждани в спортната зала „Добротица”.
По-рано Нова ТВ съобщи за потвърдена втора жертва на наводненията в Добрич.
Жена се е удавила в района на Хуманитарната гимназия в града. Там една от най-ниските точки в града и се явява като водосборна зона. Улиците в града приличат на пълноводни реки. Има разрушени къщи.
Положението в Добрич се влошава, все още не може да бъде предприето отводняване, тъй като нивото на водата не спада, съобщи БНР.
Ситуацията в язовирите в района е критична. За момента не е обявена евакуация, но общината има готовност да я организира бързо, ако се наложи.
През последните 10 часа над града са се изсипали над 100 литра на квадратен метър,
съобщи кореспондентът на Нова телевизия в Добрич Мария Добрева. В града е обявено бедствено положение, там няма ток, а училищата днес няма да отворят врати.
Жертви от наводнението има и във Варна, стихията там уби деветима души, от които две деца.
По-рано кметът на Добрич Детелина Николова алармира, че градът не може да се справи, защото няма средства за това.
Ниските части на града са залети с вода над метър.
Дерето, което провежда всички води от областта и е дълго 15 км, е наводнило града.
Някои хора се придвижват с лодки.
В Добрич е организиран специален пункт за настаняване на пострадали граждани.
Всички изходи от града обаче са затворени, никой не може да влезе и излезе в него, освен високопроходима техника, необходима за преодоляване на щетите, каза Николова, цитирана от БНР.
Орешарски: В Добрич ще бъде предоставена допълнителна техника от съседни градове, при необходимост и военна, за справяне с бедствената ситуация след поройните дъждове
Министър-председателят заедно с вицепремиера Цветлин Йовчев и министъра на отбраната Ангел Найденов посетиха Добрич и се срещнаха с кмета на града и с областния управител.
Във Варна и в Добрич ситуацията е най-тежка, важното е да спасим живота на хората, заяви Орешарски. Той добави, че
вицепремиерът Йовчев е разпоредил полицейски автопатрули да обикалят застрашените райони в общината и да предупреждават живеещите в къщи и на първите етажи в жилищни блокове за потенциална опасност от наводнение на домовете им.
Прогнозата е, че след обяд валежите ще спрат, но това е само прогноза и трябва да бъдем бдителни и да имаме готовност да се погрижим за хората, каза премиерът.
Пламен Орешарски допълни, че на по-късен етап ще се направи оценка на щетите и чрез фондовете за подпомагане ще се осигурят финансови средства, а ако е необходимо, ще бъдат преразпределени ресурси.
Получен е сигнал за скъсана стена на язовир край добричкото село Минково,
съобщиха от Областния съвет по сигурност. На мястото е изпратена аварийна група. Потенциално опасни са и язовирите край селата Плачи дол и Смолница, които са прелели, посочват от Съвета.
От Областната дирекция на МВР предупреждават, че по протежение на булевард "Русия" в Добрич се очаква приливна вълна заради повишаване на водата в коритото на Суха река. Полицията апелира към живеещите в района да напуснат домовете си до нормализиране на обстановката и да предприемат мерки за обезопасяване на жилищата си.
В градския парк "Свети Георги" водата е достигнала два и половина метра, по данни на общината.
Нормализирано е движението по пътя Добрич-Варна, непроходими са отсечките от курорта "Албена" до Балчик и Варна, информират от Областния съвет по сигурност.
Най-много валежи в Добричка област през последното денонощие са паднали в Шабла и в село Спасово, община Генерал Тошево, - по 155 литра на квадратен метър, съобщиха от местната метеорологична обсерватория. В Добрич са се излели над 106 литра, а на нос Калиакра и в балчишкото село Оброчище - по 103 литра на квадратен метър.
Интензивно е валяло и в Дуранкулак - 90 литра, в добричките села Карапелит - 91 литра, и Владимирово - 86 литра, където обсерваторията има наблюдателни пунктове. В Крушари и Генерал Тошево са паднали между 82 и 88 литра на квадратен метър, според данни на обсерваторията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!