Н ай-усложнена остава обстановката при Елхово. Докато на повечето места в страната нивото на реките започва леко да спада, при Елхово е достигнато критичното ниво.
Това съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитирана от пресцентъра на ведомството, на съвместна пресконференция с министрите на транспорта и вътрешните работи - Ивайло Московски и Веселин Вучков, в Гълъбово.
В града се състоя заседание на кризисния щаб.
При Елхово вече има залети ниски площи по поречието на реката, информира министър Василева. Очаква се нивото още да се покачва, но хората са уведомени, мобилизирана е местната власт, и всички институции, имащи отношение към ситуацията, работят в пълна координация, заяви още Василева.
По думите й продължава контролираното изпускане на язовирите и за момента няма проблем с хидротехническото състояние на съоръженията.
Малко преди 21 ч. бе отменен режимът на тока по схема два на два часа в община Гълъбово,
където вчера беше обявено бедствено положение заради продължаващите трети ден валежи. Възстановено е електричеството и във всички села в региона, които нямаха ток през последните дни, след като подстанция Гълъбово беше наводнена, съобщиха от общината. В същото време продължава изграждането на дига около подстанция Гълъбово.
Няма бедстващи хора в страната, заяви директорът на ГД "ПБЗН" Николай Николов
По думите му сред общините, обявили бедствено положение, няколко са с акцент - Елхово, Гълъбово, Раднево и Северозападна България. Николов подчерта, че в Елхово всички хора са предупредени, че ако се наложи евакуация, трябва да я направят. В момента евакуация не се прави, само има временно изведени хора от най-близките до реката къщи.
Наблюдаваме непрекъснато язовирите "Копринка" и "Жребчево". За "Копринка" нямам никакви притеснения, още повече, че там са 12 млн. куб. м свободен обем. От вчера нивото на язовир "Жребчево" бавно, но пада, посочи Николов.
Министър Веселин Вучков отбеляза, че средствата, предвидени при бедствия, са недостатъчни. Според него междуведомствената комисия, която с решение на МС решава къде да бъдат насочени средства, действа постфактум. Годишният й ресурс е 60-90 млн. лв., максимум 100.
"Ако говорим за цялостна превантивна дейност - да бъдат изчистени всички корита, да бъдат укрепени бреговете и т.н., са необходими не по-малко от милиард и половина-два милиарда", посочи вътрешният министър.
Той е категоричен, че е крайно време държавата да вземе дългосрочни решения, така че превантивно да бъдем подготвени за бедствията.
По-рано през деня министър Василева е инспектирала язовир "Зорница" на територията на община Средец. Продължава да работи и оперативното звено на Министерството на околната среда и водите.
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски заяви, че аварийните екипи на НК "Железопътна инфраструктура" и ДП "Транспортно строителство и възстановяване" работят.
В района на Симеоновград се изчаква водата да се оттече, за да се отчетат реалните щети по железопътната инфраструктура и да започнат действия по възстановяване на нормалното движение на влаковете.
Московски и Василева са обиколили язовирите в районите на Бургас и Ямбол. По думите му са предприети всички необходими и адекватни мерки, включително и от местната власт, така че да бъде избегнат и най-малкият риск за живота на хората.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!