В карвайки в една система, каквато е Земята, прекалено много енергия именно от глобалното затопляне, системата започва да реагира по екстремни начини. Според много учени в бъдеще все повече ще се очакват наводнения, суша, скокове от много ниски към много високи температури.
За съжаление България е доста засегната в това отношение.
Ние се намираме в такъв географски пояс, в който тепърва се очакват катаклизми.
Това коментира в предаването "Здравей, България" на Нова ТВ синоптикът Десислава Банова.
По думите ѝ темата за глобалното затопляне отдавна вече не е клише. Доказателство за това са тежките зими, горещите пролетни месеци и множеството природни катаклизми. Прогнозата обаче вещае, че това ще продължава.
"Ако не можем да влияем на естествените природни цикли, поне може да влияем на човешкия фактор и всеки един от нас да ограничи своя лош принос върху разболяването на планетата", призова синоптикът.
"Целият въпрос с климата се състои в това, че работим с несигурни прогнози. Никой не може да каже след 50 години какви ще са температурите. Това, което може да кажем е, че има 80% вероятност, че те ще се покачат, ако емисията на парникови газове продължават по този начин", обясни от своя страна бившият министър на околната среда Юлиан Попов.
Той допълни, че градушките не са нетипични за България и сме уязвими от тях.
"Всички климатични модели се съгласяват с това, че Югоизточна Европа най-вероятно ще бъде ударена много сериозно от екстремни явления", поясни той.
"В тази връзка на България ѝ е необходимо разработването на една комплексна стратегия за реакция при бедствия. Такава не съществува и не се очаква да бъде разработена", коментира още Попов.
Подробна 10-дневна прогноза можете да видите на Sinoptik.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!