М инистерството на околната среда и водите поднови предупреждението си за внезапни наводнения по поречията на Марица и Тунджа, информира БНР.
Реките ще се оттичат до обяд, но с прогнозираните валежи по-късно днес водите ще започнат отново да се покачват.
Обстановката в Елхово е усложнена и тази сутрин. Нивото на Тунджа се задържа около 4, 26 м, но разливът около града се увеличава. До Ямбол нивото на реката е с близо метър по-високо.
Спокойно е преминала нощта в Елхово. Няма подадени сигнали за извънредни ситуации. В ниските части на града са под вода дворни места, наводнени са мазета и придворни етажи. Периодично се изпомпва водата от мазетата в два жилищни блока, за да не бъдат засегнати електрически табла.
Кметът на община Елхово Петър Киров коментира:
"Ситуацията в общината и в града остава критична.
Нивото на река Тунджа в 4.00 ч. сутринта достигна 4, 28 метра. Продължават да се увеличават разливите по шест улици в града.
Цяла вечер продължава отводняването на няколко жилищни блока. На този етап се справяме със ситуацията благодарение на службите, които работят съвместно с нас от общината. Нещата обаче се усложняват. За евакуация можем да предприемем съответните действия, когато има реална заплаха за живота на нашите съграждани. На този етап не е необходимо".
Киров подчерта, че в общината все още има затворени пътища. Според него проблемът е можело да бъде предотвратен, ако язовир "Жребчево" е бил изпуснат навреме.
Валентин Славов – главен инженер на "Напоителни системи", обясни също: "Най-големият проблем е, че в община Елхово настъпва критична ситуация при 75-80 куб. метра в реката, а съоръженията на язовира са оразмерени да изпускат от 150 до 230 куб. Метра.
Тази ситуация може да настъпи не само веднъж в годината, а може да настъпи и повече пъти в зависимост от това дали има валежи или не".
Електрозахранването на селата от община Гълъбово беше възстановено късно вчера. Националният кризисен щаб се събира тази сутрин в Стара Загора, за да обсъди обезопасяването на реките и язовирите в областта.
10 села в община Белоградчик са без ток вече цяла седмица.
Кметът на общината Борис Николов посочи пред "Хоризонт": "Перфектно се оправдаваме с всичко. Един българин винаги може, когато не иска да свърши работа, да се оправдае.
Недоволен съм от това, че българският оператор, който поддържа високоволтовата мрежа, вече не може една седмица да се справи с един стълб. Започнаха и други да се чупят от ледовете. ЧЕЗ работят, не мога да се оплача. Докараха над 25 екипа. Каквото могат, правят, но основният проблем е в 110-киловолтовия далекопровод".
Николов подчерта, че се търси съдействие от областния управител и държавните власти. По думите му, в общината няма проблем с доставянето на храна. Пътищата са проходими.
Девет населени места остават без ток в област Видин, в пет има частично електрозахранване
Девет населени места остават без ток в област Видин, в пет има частично електрозахранване, стана ясно на заседанието на Кризисния щаб във Видин. Постепенно обстановката в областта се нормализира след настъпилото обледяване на дървета и електропреносната мрежа преди седмица.
Без електричество и с по-сериозни проблеми остава село Извор, махала в община Кула и село Киреево в община Макреш. Всички населени места имат нормално водоподаване, с изключение на село Гранитово, където няма електрозахранване на помпената станция.
Отменено е бедственото положение в Община Грамада
Отменено е бедственото положение в Община Грамада, съобщи Николай Гергов, кмет на общината. По думите му, заповедта за отмяна е издадена тази сутрин в 8.00 ч. "Електрозахранването е възстановено във всички населени места, с изключение на части от село Водна, където и към момента работят екипи", обясни той.
По думите му, водоподаването навсякъде е възстановено и засега селата се снабдяват нормално с питейна вода. "Постепенно обстановката се нормализира", подчерта Николай Гергов.
В област Хасково 19 села са без вода, изпратено е искане до Министерство на отбраната за предоставяне на водоноски
Обстановката в област Хасково след обилните валежи е нормализирана във всички населени места на областта. Няма села, в които да е нарушено енергоснабдяването. Това съобщиха от пресцентъра на областната администарция Нивото на река Марица спада при Пловдив, Първомай, Димитровград и Свиленград. Нивото на река Тунджа също спада.
Без вода са 19 села в областта, които се снабдяват от помпена станция Момково – в общините Свиленград, Харманли и Любимец. До отстраняване на повредата те ще се снабдяват с водоноски. От Регионалната здравна инспекция предупреждават населението там да не консумира вода от местните водоизточници – кладенци, чешми, извори, тъй като тя е замърсена. Без вода е и Бежанския лагер в село Пъстрогор.
Решението за снабдяване с водоноски бе взето на спешно съвещание, свикано от областния управител. На него всички служби докладваха за обстановката в областта.
Помпена станция Момково е проблемна, тъй като там е скъсана дигата на две места и са залети хиляди декари земеделски земи, както и самата станция. Работата по отстраняване на повредата може да започне сред като се оттегли водата и се подсуши съоръжението.
При най-благоприятно стечение на обстоятелствата това ще отнеме минимум една седмица. Затова областният управител Добри Беливанов изпрати искане до министъра на отбраната за предоставяне на водоноски до решаването на проблема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!