П оловината жители на Враца останаха без ток и парно заради прекъснат 110-киловолтов далекопровод. Мокрият и тежък сняг, който вали от снощи, предизвика скъсване на проводниците, съобщи БНР.
Далекопроводът осигурява електрозахранването в центъра на града, кварталите около болницата и близкото село Згуриград. Поради прекъсването на тока е спрян ТЕЦ "Младост", който осигурява отопление в тези райони.
Екипи на ЧЕЗ работят за възстановяване на електрозахранването, но аварията е тежка, посочиха от Общинския щаб по бедствията във Враца.
Започва контролирано изпускане на язовир "Кърджали"
Превантивно тази нощ в 2.00 ч. започва контролирано изпускане на язовир "Кърджали" заради преминаването на висока вълна. Водата ще бъде изпусната през преливните клапи с около 220 кубически метра в секунда.
В момента до преливния ръб остават 50 сантиметра, а притокът е почти три пъти по-висок от разхода през водно-електрическата централа. Спасителни екипи започват обход на личните стопанства край коритото на река Арда и ще предупреждават собствениците да се погрижат за имуществото си. Там възможното покачване нивото на водата ще бъде 1 метър. През цялата нощ в района ще дежурят полицаи и спасители.
Язовир "Студен кладенец" е запълнен на максимум и се очаква той също да прелее. Колкото кубически метра вода в секунда ще бъде изпускана от него, толкова ще се освобождава и от язовир "Кърджали". Това се прави с цел да не се получи рязко повишаване нивото на Арда в чертите на града.
Продължава отводняването в Ямбол
Продължава отводняването на улици, дворове, мазета и приземни етажи в най-засегнатите южни зони на Ямбол. Работи се на денонощен режим по преодоляването на последиците от наводняването на улиците "Клокотница" и "Юндола" в кв. "Каргон", както и на района южната индустриална зона, информира Дарик Нюз.
В отводняването участват екипи на община Ямбол, РД „Пожарна безопасност и защита на населението” и доброволци. Използват се 12 помпи. Вече е изпомпана значителна част от водата по улиците "Яворов" и "Клокотница".
По данни на Националния институт по метеорология и хидрология към 16.00 ч. нивото на река Тунджа при Ямбол е 525 см. Въпреки повишеното ниво обаче, проводимостта на реката в рамките на града е нормална и има резерв до достигане на критичните ниви.
При евентуален риск от създаване на критична обстановка гражданите ще бъдат своевременно уведомени. Създадена е организация при необходимост да бъде извършена незабавна мобилизация на хора и техника. Общината има готовност да реагира с всички сили и средства, с които разполага, както и да привлече допълнителен ресурс с цел да осигури безопасността и здравето на населението.
В района на града няма разлив на реката. Наводняването на участъци в най-южните райони на кв. "Каргон" се дължи на характерните за тази част на града високи подпочвени води, както и връщане на вода от канализационните шахти. Към момента няма непосредствена опасност за града и населението.
Община Ямбол се намира в повишена готовност заради усложнената обстановка в следствие на проливните валежи и повишеното изпускане на водни количества от язовир "Жребчево". Създадена е организация за денонощни дежурства и наблюдение на ситуацията.
Повече от 10 хиляди души в Община Сливен са засегнати от наводненията
Над 10 000 души, в това число много възрастни и социално слаби семейства, от Община Сливен са засегнати от наводненията през последните няколко дни. Няма пострадали хора, а зоната на бедстващите обхваща 15 населени места
Това съобщи на пресконференция инж. Снежана Кънева, секретар на Щаба за изпълнение на Плана за защита при бедствия на община Сливен, цитирана от Агенция "Фокус". "От Щаба на РЗИ предоставиха информацията, че няма отклонение от качествените показатели на питейната вода в тези населени места, на основание направените лабораторни анализи
Според представителя на ЕВН в Щаба, няма проблеми с електроснабдяването, макар част от преносната мрежа в село Желю войвода да е в залятата площ и стълбовете на далекопровода да се около 60-80 см под вода”, допълни тя. По думите ѝ, всички реки и дерета в общината са с чувствително увеличен обем водни количества, но не преливат.
След няколко дни се очаква да бъде отменено бедственото положение в Желю войвода, Тополчане и Крушаре. След оттеглянето на водите в Тополчане ще се направят дренажи на две улици, за да се отведат водите от опасната зона, в Желю войвода ще продължи изграждането на временни защитни диги. Ще се почисти канала край Крушаре по пътя за Ямбол. Предстои да се извърши заскаляване на отделни участъци по брега на Тунджа и оглед на свлачищата в община Сливен с представители на "ГЕОЗАЩИТА" макар в момента да няма информация за активирани такива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!