О бластният управител на Варна Иван Великов отмени бедственото положение на територията на квартал "Аспарухово", съобщиха от пресцентъра на Областна администрация-Варна.
Отмяната е в сила от 17.30 ч. и е във връзка с отпадане на обстоятелствата, послужили като основание за обявяването му и нормализиране на обстановката в квартала. А ече на всички места в квартала са пуснати водата и токът.
Незаконнo строителство, много отпадъци и неподдържана инфраструктура.
Това са основните причини за тежкото наводнение от миналия месец. Изводите са на Държавната агенция за строителен надзор.
Проверката на ДНСК сочи още, че няма данни за изсичане на гори и за преливане на водоеми, които да са причинили наводнението. Според устройствения план на квартала на мястото на разрушените къщи е трябвало да има зелени площи, върху които да се разлее водата в случай на наводнение.Такъв план има от 1978 г., но до момента не е реализиран заради липсата на средства.
Комбинация от няколко фактора са довели до огромното наводнение с човешки жертви в "Аспарухово", категорични са от ДНСК.
"Изхвърляне на строителни и битови отпадъци на територията на дерето, което трябва да служи за отводняване, извършване на незаконното строителство в бреговете на това дере – това е допринесло за тежките последствия", заяви арх. Николай Христов, началник в ДНСК, цитиран от Нова ТВ.
Според експертите без тези фактори вълната пак щеше да причини щети, но нямаше да има жертви. Жителите на квартала обаче не са съгласни, че къщите им са незаконни.
"Така обясняват, ама не е така - А как е? - Всичко си е законно. Ние тук живеем от 100 години", твърди Асен - жител на "Аспарухово".
"Ролята на община Варна е контрол, контрол и премахване", заяви главният архитект на Община Варна Виктор Бузев.
В зоната на най-големите щети има 17 имота с незаконни постройки, а по устройствен план там би трябвало да има зелени площи.
"Улица с улично озеленяване и канал, охранителен канал, за който Община Варна разполага с проекти от далечната 1980 г.", твърди главният архитект на общинатав.
Пари за тази инфраструктура, обаче, не са намерени. Според ДНСК незаконните постройки през годините не са разрушени заради това, че няма социални жилища, които да бъдат предоставени на хората. По закон при събаряне на единствено жилище, дори и незаконно, общината е длъжна да осигури друго на собствениците.
Морската столица пострада сериозно след поройни дъждове и наводнения през нощта на 19 юни. Водната стихия помете къщите и имуществото на хората, бяха унищожени и много коли. За съжаление бяха дадени и човешки жертви, сред които и деца.
Жителите на "Аспарухово" дори излязоха на протест заради принудителното им изваждане от домовете, които дори не са пострадали от наводненията. Според тях местната власт се възползва от все още неотмененото бедствено положение и превишава правомощията си. През изминалата седмица протестиращите заплашиха, че ако техните искания не бъдат чути от местната власт и кмета Иван Портних, ще предприемат по-сериозни действия, включително ще се обърнат към компетентните съдебни органи.
До момента са изведени над 1000 души от опасната зона. Около 70 са съборените опасни сгради, както и 30 магазина. За събаряне остават още 30 обекта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!