Б едственото положение в кв. „Аспарухово“ във Варна остава, реши Кризисният щаб на свое заседание днес.
Областният управител Иван Великов коментира: „Едно е формалната страна на закона, която казва, че с оглед на възстановените комуникации няма нужда бедственото положение да остава, но все още има много работа да се върши в кв. „Аспарухово“.
Според него хората имат нужда не само от работата по почистването на улиците и домовете им, но и от съпричастност и възможност мобилизиране на институциите и хората, които работят на този терен. „Много неща има да се вършат и доколкото чух, след наводненията в с. Бисер са били необходими 2 години за възстановяването на нормалния начин на живот“, каза Великов и изрази надежда, че възстановяването във Варна това бъде по-бързо.
Разчистването след водната стихия продължава. Стотици доброволци и днес се включиха в дейностите. В горната част на ул. „Моряшка“ работят два пожарни и спасителни екипи. Екипи отводняват мазета и приземни етажи на сгради по ул. „Св. св. Кирил и Методий“, ул. „Злетово“ и ул. „Горна студена“.
Нивото на водата в язовир „Ботево“ е спаднало с 2 м, а изтичането на водата от компрометираната стена е слабо. До обяд в дежурната част на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ са постъпили над 100 сигнала за произшествия, от които 88 са били за спасителни дейности, свързани с усложнената обстановка в североизточната част на страната.
По разпореждане на Кризисния щаб ще бъдат сформирани нови екипи от 40 пожарникари и спасители с 30 отводнителни мотопомпи, които ще отводняват постройки и инфраструктура по поречието на река Добричка. Пет екипа продължават да работят и на територията на к.к. „Албена“.
Ако дерето над квартал „Аспарухово” не бъде почистено до края на седмицата, съществува опасност свлачището да се активизира отново,
тъй като предстоят валежи. Това заяви пред Дарик общинският специалист инж. Олег Колев. Той увери, че в квартала се работи усилено, като доброволците и екипите продължават да чистят. „Надяваме се, че в идните дни ще успеем да почистим дерето”, обясни Колев.
Не бих казал, че най-голямата опасност вече е преминала,
заяви кметът на града Иван Портних, попитан дали опасността в кв. „Аспарухово” е преминала. Той допълни, че нивото на подпочвените води е огромно, припомняйки, че Варна е била под дъжд в продължение на месец, всеки ден. „Това бяха огромни валежи и земята бе подгизнала. При този валеж водата няма как да попива и все още на различни места се изтичат подпочвени води, което не е характерно, защото кварталът е все пак на високо и на места, а там има подпочвени води”, каза още Портних. Той добави, че именно поради тази причина трябва максимално бързо да се обследват тези участъци, в които има притеснения за свлачищни процеси. „Естествено трябва да се евакуират и хората, които живеят в сградите с конструктивни нарушения, за да не се допусне вторична трагедия”, каза в заключение кметът на Варна.
Тази сутрин в катедралния храм „Свето Успение Богородично“ Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи трисагий в памет на жертвите от катастрофалните наводнения. На излизане от катедралата президентът Росен Плевнелиев даде кратко изявление, в което заяви, че кметът и областният управител трябва да излязат от бюрата си и да отидат при хората. „Държавата ще направи всичко възможно да подпомогне бедстващите от цялата страна“, категоричен бе държавният глава.
От община Варна съобщиха, че за семействата, преживели бедствието в кв. „Аспарухово“, ще бъдат организирани безплатни консултации с психолози. Срещите на семействата със специалистите ще са в подкрепа споделянето на преживени от децата и родителите моменти на уплаха, страх, ужас. Психолозите ще оказват помощ в адаптирането им към актуалната обстановка.
От общината осигуряват и специалисти за оказване на юридическа помощ на пострадалите. Юристите от ресорната общинска дирекция работят на място в районното кметство на „Аспарухово“. В дейността се включват също и адвокати от Адвокатската колегия-Варна, които предоставят услугите си доброволно. Осигурени са и специалисти от дирекцията „Местни данъци и такси“, които да съветват гражданите по въпроси, свързани с отписване на моторни превозни средства от КАТ, както и от общинския регистър.
Съветниците се намират на етаж 2 - приемна, и ще бъдат на разположение от 8,00 ч. до 19,00 ч.
От местната власт и апелират към гражданите да не се ползва водата от местни водоизточници.
При наводняване на помещения в домакинствата, да се организира почистването и дезинфекцирането им и да не се използват хранителни продукти, които са съхранявани в наводнените помещения.
Трагедията започна в четвъртък вечерта, когато към 17 ч. се изля пороен дъжд, описван от очевидци като "из ведро" и "водопад". България бе разтърсена от информациите за потопа във Варна, който взе жертви. Във вечерните часове приливна вълна с височина 2-3 метра, удари част от кв. "Аспарухово" и помете хора, автомобили, къщи.
Междувременно
кметът на Балчик Николай Ангелов отмени бедственото положение,
обявено в общината на 20 юни след поройните дъждове. Тогава по поречието на река Краневска – в землището на село Кранево, бяха довлечени петнайсетина тополи с височина 30 метра. Образувалите се „тапи“ на двата железобетонни моста предизвикват висока около шест метра приливна вълна.
Стихията разрушава четири пешеходни моста и водопроводни отклонения. Наводнени са 10 хотела.
В село Оброчище от приливна вълна по река Батовска са наводнени дворове, стадиони, овощни градини. Разрушен е местен път. Образуван е и голям разлив в курортния комплекс „Албена“, при който са наводнени шест хотела и е прекъсната пешеходната алея. В общината от днес е назначена комисия, която ще обходи засегнатите райони и ще оцени щетите, казаха от кметската управа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!