Щ етите от водното бедствие в квартал "Аспарухово" ще бъдат оценявани от няколко комисии, съобщиха от пресцентъра на община Варна.
Тази сутрин при главния архитект на община Варна - Виктор Бузев, се събират експерти, сред които и представители на обществения съвет по градоустройство.
Ще бъдат уточнени критериите, по които ще се правят оценките на щетите, съобщи заместник-кметът на община Варна Пейчо Пейчев, цитиран от пресцентъра на общината.
Заради постъпили въпроси за почистването на пострадалите жилища заместник-кметът каза, че разчистването няма да попречи за последваща точна оценка на щетите, уточняват от общината.
Огледи ще се правят на обществените сгради и на пострадалите частните домове. Данните, които се съберат, ще постъпват в комисията по бедствия и аварии.
С решение на Общинския съвет ще се търсят възможности общината да подпомогне гражданите.
Община Варна ще получи експертна помощ от общината в Перник с осигуряване на два екипа специалисти за оценка, очаква се и един екип от общината в Карнобат.
Работата по възстановяване на пострадалия район продължава днес с пълна сила. Сборният пункт за доброволците, желаещи да помогнат в разчистването на "Аспарухово", е районното кметство в квартала.
Там всеки може да занесе и помощ за пострадалите, както и в офиса на Българския Червен кръст на ул. "Братя Шкорпил" в центъра на Варна.
Комисия от социалната дирекция на община Варна днес започва огледи в район "Аспарухово" за установяване на броя на пострадалите домакинства, които да бъдат подпомогнати финансово.
Това съобщи заместник-кметът на община Варна д-р Лидия Маринова, съобщиха от пресцентъра на общината. Ще бъде предложено на Общинския съвет семействата да получат финансова помощ по 300 лева.
Четири пункта за раздаване на безплатна храна и вода са разкрити в района - на улица "Розова долина", в клуба до улица "Розова долина", в центъра на "Аспарухово" и в районното кметство.
За помощ, нужда от доброволци и информация, хората могат да се обаждат на телефони 052/370 023, 0885/455 886.
От Здравната инспекция предупреждават, че водата не е годна за пиене. Няма данни за епидемични взривове. Предстои районът да бъде дезинфекциран, като по график на РЗИ от утре ще бъдат раздавани и дезинфектанти, съобщават още от общината.
Десет фирми работят по разчистването на район "Аспарухово". Днес се почиства югозападната част на района от наноси.
В действие са 5 крана, 1 грейдър, 6-7 фадроми, 25 багера - малки и големи, над 20 камиони и самосвали. В Социалния учебен професионален център "Анастасия Д-р Железкова" са настанени 7 души, трима от тях са деца. Осигурена им е храна. Там има възможност за настаняване на над 70 души.
Вече е образувано и досъдебно производство за установяване причините и обстоятелствата, при които е настъпила смъртта на хората по време на природното бедствие.
Междувременно вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова и министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева
обсъдиха възможностите за осигуряване на финансов ресурс от фондовете на Европейския съюз за възстановяване на материалните щети в тежко пострадалите от наводненията райони на страната, съобщиха от правителствената пресслужба.
Възможен източник на финансиране е Фондът "Солидарност" на Европейския съюз (ФСЕС), който е създаден за реагиране при големи природни бедствия. Фондът предоставя финансова помощ на страните от ЕС, ако общият размер на преките щети от бедствието надвишава 3 млрд. евро по цени от 2002 г. или 0,6 % от брутния национален доход, в зависимост от това коя от двете стойности е по-ниска. Съгласно Списъка на текущите прагове за страните-членки публикуван от Европейската комисия, прагът за България е 232,5 млн. евро. Правилата на Фонда позволяват извънредните мерки да бъдат финансирани със задна дата от първия ден на бедствието.
Златанова и Терзиева обсъдиха възможността финансиране да се търси и чрез прелокиране на средства от Оперативна програма "Регионално развитие" за възстановяване на свързващата инфраструктура в засегнатите райони.
В случай, че Европейската комисия възстанови своевременно плащанията по Оперативна програма "Околна среда", с оглед положените от българската страна усилия, ще се търсят варианти за осигуряване на финансиране и по тази програма.
След изготвянето на задълбочен анализ и оценка на щетите от наводненията, правителството ще приложи най-добрият възможен подход за отпускане на средства от европейската солидарност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!