Н яма природни бедствия, има човешка немарливост. Това каза директорът на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН доц. Георги Корчев.
По думите му
обилни валежи в страната ни е имало и пак ще има,
като в условията на променящия се климат честотата и интензитетът им ще се увеличават. За да не се стига до катастрофи обаче е необходимо да се вземат превантивни мерки, да се почистват деретата и да се обърне сериозно внимание на състоянието на коритата на реките и на язовирите, посочи той.
Корчев уточни, че страната ни разполага със системи за ранно предупреждение за опасни явления, най-вече за трансграничните реки. В момента приключва подобен проект за река Арда, който е на стойност около 700 хил. евро, осигурени от Брюксел, добави той.
За съжаление
все още не могат да се правят точни прогнози за количествата дъжд, които се очакват,
допълни чл. кор. Николай Милошев, зам.-председател на БАН. Той уточни, че учените работят активно в тази посока, но междувременно администрацията трябва да вземе серия мерки, за да не се допускат човешки и материални загуби.
Корчев и Милошев участват в международна конференция край Варна. Форумът, на който присъстват близо 160 учени от над 20 държави, е посветен на хармонизацията на дисперсионните модели, които позволяват да се прогнозира качеството на въздуха в различни точки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!