П родължава събарянето на опасните къщите, повредени от водната стихия във варненския квартал Аспарухово. Част от хората, обаче отказват да се евакуират.
Над 770 души трябва да напуснат домовете си, като 450 от тях вече са го направили. Тези, които няма къде да отидат, нямат близки и приятели, които да ги подслонят, се настаняват в специално пригодени за целта училища. Към Варна са изпратени и фургони, за които обаче общината все още търси място. Най-опасните постройки са 80.
"Не осъзнавайки опасността, хората се възпротивяват на напускането на опасните си домове.
На терен работят и психолози, и социални работници. Направена е организация по настаняването на хората. Работата ще продължава, защото наистина има конструктивно нарушени сгради, които са изключително опасни, както и постройки, които са в районите на свлачищата", заяви кметът на морската столица Иван Портних, цитиран от агенция "Фокус".
След като преживяха потопа, стотиците хора, чиито домове са опасни за тях, ще трябва да преживеят и събарянето им. Раздялата с дома не е лесна за никого, особено за онези, чиито живот е минал на едно единствено място.
Семейството на Михаил и Величка нямат нито ток, нито вода. Спрени са, защото къщата им ще бъде съборена, разказват самите те пред Нова ТВ. Сега семейството няма избор, освен да види целия си живот под руините на опасния дом.
Потопът оставя без дом също Емилия и трите ѝ момчета. Въпреки това, жената е щастлива, защото отново има покрив над главата и храна за децата си. А от вчера радостта сред момчетата е още по-голяма, защото някой им е подарил телевизор.
Още в първата нощ на бедствието учебната база е готова да приеме 60 души без дом. Ако хората, останали без подслон в кв. "Аспарухово" станат повече – те ще трябва да бъдат настанени във фургони.
"МВР ще осигури между 20 и 30 фургона за около сто души от Варна, които са останали без дом в резултат на наводнението", съобщи директорът на пожарната главен комисар Николай Николов.
С тях ще бъдат изградени т.нар. защитени селища. Според Николов, тъй като фургоните се осигуряват по европейски проект, МВР ще се постарае доставянето им да стане бързо.
Същевременно близо 900 хил. лв. са събрани до момента в рамките на кампанията "Заедно в бедствието" за подпомагане на наводнените райони.
Специален обществен съвет пък ще решава как да бъдат разпределени събраните пари.
От общинския кризисен щаб пък съобщиха, че
са необходими са строителни фирми и материали, които да подпомогнат активно ремонтните дейности в бедстващите райони.
Над 500 са вече подадените молби за получаване на еднократна помощ от 325 лв., но се очаква броят им да нарасне. А правителството отпуска по 10 хил лв. на семействата на загиналите.
В сряда продължи и издирването на 6-годишния Марин, който изчезна при наводненията.
В търсенето се включиха екипи с кучета на Българския червен кръст (БЧК)
"Покрита е около 40% от указаната от МВР територия. Ако детето е там, ще бъде открито. През нощта обаче издирвателните дейности ще спрат. Ще продължим и утре, за да се покрие целия регион и утре вечер, ако детето е там, то ще бъде намерено”, увери директорът на БЧК Христо Григоров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!