А ко сте на открито и ви застигне буря, не доскосвайте земята с ръце. В случай на наводнение, потърсете най-близкото безопасно място. При възникване на опасност и/или наводнение, незабавно позвънете на тел. 112 И още полезни съвети предоставят от "Тийм превент България" - партньор на "Европейската асоциация за безопасност и здраве".
Какво да правим, когато ни настигне буря?
Ако се намирате сред природата по време на гръмотевична буря, постарайте се да застанете далеч от високи дървета и самотно стърчащи канари. При наличие на сух предмет, седнете върху него.
Ако сте на открито, не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Клекнете, като плътно прилепите нозе. Наведете главата си надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката. Дръжте се на разстояние от съседа си.
Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение. Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения.
Ако сте на колело, слезте от него. Не се хващайте и не дръжте метални предмети, те привличат гръмотевиците. Потърсете подслон.
Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай че сте с лодка или сърф в морето, бързо тръгнете към брега.
Когато се намирате в къща или на работното място, трябва да изключите от мрежата електрическите уреди и техниката. Затворете вратите и прозорците. Стойте далеч от чешми, балконски врати, прозорци.
По време на пътуване с кола приберете антената на колата. Ако падне гръм по време на движение, проверете гумите на колата, ако са обгорели, могат да се спукат.
Незабавно легнете на земята, ако почувствате изтръпване на части от тялото в резултат на електрическото напрежение.
При градушка потърсете незабавно подслон, големите ледени късове могат да ви причинят травми и наранявания.
Какво да правим в случай на наводнение?
Информирайте се за най-близкото безопасно място, най-късия и безопасен маршрут, по които трябва да се евакуирате.
Предварително планирайте действия на семейството ви при наводнение. Уточнете място за среща на членовете на семейството ви, при роднини или приятели извън района на наводнението и уточнете начина за комуникация по между си.
Поддържайте винаги зареден мобилния си телефон.
Подгответе си предварително и поддържайте „Чанта за оцеляване”.
Как да действаме при реална опасност от наводнение?
При възникване на опасност и/или наводнение, незабавно позвънете на тел. 112. Съобщете: вашето име; отчетливо и ясно кажете какъв е проблемът (наводнение, залети площи и др.), има ли пострадали или застрашени хора. Посочете адреса (град, населено място, квартал, улица, №, близка пряка) и не затваряйте телефона преди оператора.
При липса на телефон, предупредете в общината или в кметството на най-близкото населено място и на намиращи се в близост хора.
Уведомете вашите близки, съседи и колеги за опасността.
Когато се намирате в дома си
Изключете газта и електричеството.
Поставете на възможно най-високото място, всички по-ценни предмети, вещи, хербициди и химикали.
Задължително вземате личните си документи, ценни вещи, пари (кредитни, дебитни карти), нотариални актове, застрахователни полици
и други документи за собственост. Напуснете по най-бързия начин дома си.
При невъзможност за напускане на сградата, се преместете на най-горните етажи или покрива. За положението си съобщете на тел. 112 или известете близките си за своето местонахождение. При пристигане на спасителните екипи поддържайте връзка с тях.
Когато сте навън...
Ако се намирате близо до корито на пълноводна река или в дере, незабавно се отдалечете и се придвижете към най-близкото възвишение.
Не заставайте под/над мостове, подлези, надлези и други обекти, от които високата вода може да ви отнесе.
Не правете опити за пресичане бързо течащи и залети площи, освен ако сте сигурни, че водата е до коленете ви. Пресичайте само при спокойна вода.
Не пресичайте бързо течащи и залети площи без да сте подсигурени с помощно въже за преминаване и осигурително въже за тялото.
Не пийте вода от наводнени водоизточници.
Когато сте в автомобил...
При пътуване с МПС е препоръчително да спрете на възможното най-високото и безопасно място и изчакате спадането на нивото на водата.
Не спирайте на/под мостове и надлези, в подлези и други потенциално опасни от заливане с вода обекти и съоръжения.
Не преминавайте през бързо течащи и залети площи освен ако не сте сигурни, че водата е по-ниска от осите на колата Ви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!