Е кип от Националната следствена служба се присъединява към следователите от Окръжния следствен отдел във Враца, които работят под надзора на Районна прокуратура в Оряхово по досъдебното производство за причините за наводнението в Мизия.
Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров в Мизия, където се срещна с кмета на общината Виолин Крушовенски.
Той допълни, че целта е един по-голям екип да събере по-бързо всички необходими доказателства, по които да се назначи комплексна хидротехническа експертиза, от която да се направи заключение дали има извършено престъпление или нарушение, да се повдигне обвинение, ако се стигне до него.
Главният прокурор посочи, че посещението му е свързано и със задължението на Прокуратурата по надзор за законността на действията на държавните и други институции по изпълнение на закона за защита при бедствия и изпълнението на техните задължения.
За съжаление всички констатираме един кръговрат - природно бедствие, спешни аварийни мерки, досъдебно производство за причините за бедствието, продължаващо разследване с месеци и години и проблеми, които намират повече отражение в репортажи, отколкото в работата на държавните органи, коментира Сотир Цацаров пред медии и допълни, че не трябва Мизия да повтаря случилото се със село Бисер.
Той припомни, че Върховна административна прокуратура (ВАП) е извършила две проверки на състоянието на язовирите в страната, установени са 68 особено опасни и рискови. След проверките са направени предписания и ако държавните органи са решили поне част от проблемите, бедствията ще са по-малко, допълни Цацаров.
Главният прокурор каза, че ВАП по реда на надзора за законността ще извърши отново проверка на язовирите във Врачанско, които ще завършат с предписания водоемите да бъдат изпразнени наполовина или дори до една трета от обемите си, заради предстоящия есенно-зимен сезон. Той отбеляза, че за тези, които нямат стопанско значение, ще бъде предписано да бъдат премахнати.
Сотир Цацаров посочи още, че с кмета на Мизия са обсъдили законодателните промени, свързани със справедливото обезщетение на хората, които са останали без покрив над главата
Той пое ангажимент след избора на нов парламент да предложи на всички политически сили в него да предприемат законодателна инициатива за изменение на чл. 55 от закона за защита при бедствия, според който помощите за възстановяване се определят от данъчната оценка на имота.
Според главния прокурор справедливо е това обезщетение да се определя от средната пазарна цена на имота за региона, където се намира. Главният прокурор посочи, че се договорил с председателя на БЧК пунктът на организацията да продължи работа в Мизия.
Той се обърна към големите търговски вериги да продължават да даряват храна, вода и хляб към БЧК за хората, които са останали без подслон в наводнения град.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!