Д нес се навършва една година от опустошителното наводнение в Мизия. Преди година, на 2 август, няколко микроязовира преляха и заляха целия град.
Водната стихия тогава отне живота на двама души.
А домовете на над 1 200 души бяха негодни за живеене, а близо 700 от наводнените къщи все още се нуждаят от основен ремонт. 103 постройки пък бяха напълно срутени.
Според официалния доклад, оповестен от прокуратурата във Враца едва на 15 май, виновни за потопа няма.
Водното бедствие, опустошило Мизия, е било неизбежно и в следствие природно бедствие, което се случва веднъж на 1000 години.
Как живеят днес хората в Мизия? Преживяното е болезнено за всички. Хората се страхуват и днес, разказва Нова ТВ.
„Страх, болка и гняв са основните чувства в сърцата на хората от Мизия. Нормално е, защото те загубиха в това унищожително бедствие не само домовете си, но и усещането си за живот“, коментира кореспондентът на Нова Румяна Попова, която предаваше на живо в първите часове от водния ад, погълнал града.
За 12 месеца хората попадат в няколко от кръговете на ада.
Първият – живот между руини,
в които ровят с надежда да намерят и да съберат парченцата от разпиления си живот, а това е болка без надежда за изцеление.
Вторият кръг на ада – живот във фургон при над 40 градуса жега. Затова там останали малцина. А след водата – дори живот без вода, защото ден има на чешмата, а два – няма.
„Досега щом една година е минало и нищо няма промяна, не вярвам“,
казва един от пострадалите от наводнението.
„Изживяхме пълен ад. При две къщи, едната се срина, а другата подлежи на пълен ремонт. Тази пролет възстановихме две стаи, колкото да можем да си посрещнем внуците, когато дойдат. Сега живеем в Шумен, защото няма къде да живеем. Вътре е влага и мирише“, разказва една от потърпевшите.
Година по-късно въпреки експертизите никой не вярва и в друго – че причина за наводнението са дъждовете.
Днес по улиците в Мизия вече е сухо. Само по стените още стоят отпечатъците от водата, стои влагата, разрухата в къщите и душите на хората.
Разказите на жителите на Мизия вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!