Eврокомисарят по реакцията при кризи и хуманитарна помощ Кристалина Георгиева и вътрешният министър Йордан Бакалов посетиха пострадалия от наводненията град Мизия.
Те се запознаха на място с нанесените щети, с работата на екипите и с условията, при които са настанени евакуираните хора, съобщиха от вътрешното министерство.
Те проследиха и работата на новата техника, получена по европейски проекти и програми. Зам.-директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Васил Василев заяви, че само за три дни, с помощта на хидрофорните помпи, от засегнатите райони на града
вече са изпомпани 1,1 млн. кубични метра вода.
"В този регион най-разумното е да бъде подготвена комплексна програма за възстановяване и за превантивни мерки срещу друго бедствие", заяви Крсисталина Георгиева.
Тя допълни, че ЕК ще се отзове положително за такава комплексна програма в община с висока безработица като Мизия и в най-бедния регион на ЕС.
По думите на еврокомисаря България може да кандидатства за парична помощ
от Фонда за солидарност на ЕС, ако щетите от наводненията в Мизия надхвърлят 41 млн. евро. Това ще стане ясно от експертна оценка, която трябва да бъде извършена до 12 седмици.
Георгиева отбеляза като положително, че кметовете на засегнатите общини са започнали оценка на щетите от бедствието с помощта на експерти.
Тя благодари на пожарникарите, спасителите, полицаите, Червения кръст и местната власт, които по думите й, са обединили усилия за преодоляване на последствията.
"По първоначални данни нанесените щети от поройните дъждове и последвалите наводнения в област Враца са за 30 млн. евро", посочи областният управител Венцислав Василев. Той обаче уточни, че в тази сума не са включени щетите в общините Бяла Слатина и Мизия, оценката на които все още не е завършила.
По думите на министър Бакалов, дошъл отново в Мизия, за да се увери на място за темповете, с които вървят възстановителните работи, дейността е организирана много по-добре.
"Нашите действия тук продължават докато се възстанови нормалният живот на хората",
увери вътрешният министър.
Той допълни, че паралелно с отводнителните дейности, приоритетна задача на полицията е превенция на посегателствата върху имуществото на хората.
Бакалов припомни, че служебното правителство е взело решение да разблокира държавния резерв и към Мизия да бъдат изпратени допълнителни средства за почистване.
Наводнените квартали в Мизия вече са достъпни.
Отводнена е инфраструктурата, но в 40 на сто от наводнените къщи и дворове все още има вода. Изпомпването й е опасно, защото високите подпочвени води носят риск постройките да рухнат, съобщава БНР.
По първоначални данни от експертния оглед половината от засегнатите къщи са опасни и трябва да бъдат ремонтирани. Има стотици постройки, които са рухнали и трябва да бъдат разчистени.
Доброволците помагат в събирането на тинята и съсипаното имущество в Мизия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!