„Вчера нямахме предварителна информация за градушката и ни се наложи да реагираме на момента. Стига да има предварителна информация, разбира се, че предупредителните сирени биха били добре дошли“, каза пред Нова ТВ столичният кмет Йорданка Фандъкова.
„Природни бедствия се случват, никой не е застрахован.
В такива моменти трябва да е ясно, че хората трябва да потърсят първото възможно място да се приберат“, добави тя.
По думите ѝ екипите на пожарната са реагирали изключително бързо и са били първи на най-рисковите места.
Фандъкова подчерта, че днес са мобилизирани всички служби и районни кметове, за да се извършват огледи за опасни елементи по сградите и надвиснали стъкла и така да се предотвратят евентуални нови инциденти.
Относно случая със загиналия човек в Борисовата градина, който бе затиснат от дърво, кметът на София обясни, че опасните дървета в София непрекъснато се проверяват и че в конкретния случай,
по първоначална информация, става въпрос за живо дърво, което не е било изсъхнало.
„Нямаме проблем с бюджета и средствата за поддържане на парковете и градините. Това е въпрос на специалисти, които трябва да кажат, че дадено дърво е опасно и трябва да бъде отрязано. Работи се непрекъснато, но няма как да се предотврати една такава буря“, каза Фандъкова.
Относно реките по столичните булеварди кметът на София подчерта пред БНР, че шахтите на града се почистват и е показателно, че при нормални валежи няма проблеми.
„В същото време падналите за много кратко време листа, клони... всичко това отива директно в шахтите, няма как да няма запушване и точно затова усилията и организацията са насочени към максимално бързо отпушване, отводняване, изпомпване на водата, за да може да се освобождават улици и булеварди“, каза Фандъкова.
Агенцията за борба с градушките е предала информацията за приближаващата към София градушка
и е информирала компетентните институции, заяви, цитиран от агенция „Фокус“, изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките инж. Николай Николов.
Той посочи, че агенцията предава в реално време информация към Военновъздушните сили на армията, ръководство „Въздушно движение“, Гражданска защита и НИМХ.
Инж. Николов подчерта обаче, че подобна градушка се образува много бързо.
„Вчера над София, и по-конкретно над Драгоман, се бе образувала суперклетка в порядъка на 7-8 минути. За същото време тя се изсипа над столицата с най-голямата си сила“, каза още инж. Николов.
Николов обясни, че Агенцията за борба с градушките
обработва градоопасни облаци само над земеделски площи, а не над градове, какъвто е случаят в София.
Николов допълни, че проблемът с липсата на пари за противоградни ракети, за който агенцията по-рано информира, вече е разрешен, като се очаква на днешното заседание на Министерски съвет да бъдат гласувани допълнителни средства в размер на 1,2 млн. лв.
Агенцията за „Борба с градушките“ и Ръководството „Въздушно движение“ са локализирали облака половин час преди бурята.
Самият облак се разви много бързо и надали е можело да се въздейства, казва синоптикът Петър Янков пред Нова ТВ.
Този облак беше много мощен и може би агенцията нямаше да можеше да се намеси ефективно, ако София попадаше в системата на градозащитата. Столицата така или иначе обаче не е включена в тази система, тъй като са защитени селскостопанско значими области.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!