С лужебният министър-председател проф. Георги Близнашки заяви, че очакваме от фонд "Солидарност" 300 млн. евро помощ за регионите пострадали от бедствията, в предаването "Панорама" по БНТ.
"Хората не трябва да забравят нито за миг, че не са сами.
Те губят вяра, това е разбираемо, защото тези бедствия действително идват като гръм от ясно небе. Струпаха се много тежки наводнения, много тежки са и последиците, които трябва да се преодоляват.
Ние не сме изоставили никого, никого не сме забравили. Откакто съм министър-председател една от централните теми е проблема за природните бедствията. Всяка седмица се занимаваме с тези проблеми", обясни проф. Близнашки.
"В основните бедстващи райони бяха изпратени средства, за да могат да се преодолеят щетите в начална фаза. Подкрепихме ги и с някои бюрократични изисквания – да се попълнят апликационните форми – те бяха изпратени в Брюксел.
От европейския фонд "Солидарност" очакваме да дойдат 300 млн. евро, за да се подпомогне на регионите, които станаха жертва на бедствията", допълни той.
"Опитваме се да бъдем колкото се може по-близо до хората.
Бих призовал местната администрация да се огледа внимателно и да се опита да свърши нещо във връзка с потенциалните бедствия.
Там, където са почистени деретата, превантивните действия са свършени и пораженията не са чак толкова големи", посочи министър-председателят.
Положението в държавата е много тревожно - милиард и двеста милиона е дупката в бюджета
На въпрос колко е зле положението в държавата Близнашки отговори: "Не искам да драматизирам, но милиард и двеста милиона е дупката в бюджета. Тоест, имаме едно надценяване на приходите на държавния бюджет, нереалистично планиране на тези средства в държавата и сега става ясно, че не могат да постъпят съответните средства. Затова полагаме неимоверни усилия, за да заработят приходните агенции. Знаете, че в Митниците се предприеха крупни мерки".
Попитан след като държавата се намира в тежко състояние, откъде са намерени 750 млн. за стартирането на две евро програми, Близнашки отговори: "Много трудно. Тук става въпрос за прехвърляне на средства от едни програми в други. Ние буквално изтискваме бюджета. Знаете, че онези промени, които се направиха малко преди да се разпусне Народното събрание, бяха ориентирани към орязване на бюджета на централните ведомства с още 5%, което затруднява изцяло тяхната дейност до края на годината, за да могат да се отделят тези 225 млн. за НЗОК", каза той.
Няма никаква метла, никакво разчистване на терена за една или друга партия
"В първия ден, в който станах министър-председател започнаха атаките започнаха от ляво за това, че едва ли не подготвям почвата за определени политически партии и тяхното връщане във властта - няма нищо такова", отсече Близнашки.
"Дори ако погледнем най-болезнената тема, тази, която е най-често коментирана - тази за смяната на областните управители – аз не отидох към решителна подмяна, закона ми дава това право можех да сменя всички – от начало до край, но не предприех това нещо. Извадихме онези областни управители, които бяха политически ангажирани, твърде оцветени до сега със своите интервенции и една друга група от 7-8 човека, които участват в партийните листи", допълни той.
"Няма никаква метла, никакво разчистване на терена, за хора, които така да се каже, ще свършат някаква предварителна работа с оглед създаване на предимства за една или друга партия в предизборната надпревара. Точно обратно аз заявих, че те трябва да работят с всички партии, трябва да осигурят равен старт на основните субекти, които участват в изборите", добави министър-председателят.
В краткосрочен план, трябва да въведем задължителното гласуване
"По отношение на задължителното гласуване, смятам, че трябва да минем през един референдум, за да може българският народ да се ангажира по тази тема", поясни проф. Георги Близнашки. "Във всичките си публични изяви напомням,че ние сме изправени пред една серия грандиозни промени и първата стъпка в тази посока са промените на изборните правила", обясни проф. Близнашки.
Министър-председателят изрази надежда, че след изборите, ще имаме едно ново съотношение на политическите сили в Народното събрание, което ще подкрепи идеите за електронно гласуване и въвеждане на мажоритарен елемент.
"Смятам,че в краткосрочен план, трябва да въведем задължителното гласуване, за да може новото поколение, което е доста отчуждено от политиката, да се върнем към идеята, че това е граждански дълг и, че всички ние сме от една голяма общност",
посочи проф. Близнашки.
Проф. Близнашки обясни, че най-голямата задача пред служебното правителство остават изборите, въпреки, че трябва да се продължат ключовите реформи в някои направления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!