Община Варна връчи до този момент 27 заповеди за незабавно освобождаване на жилищни сгради в квартал "Аспарухово".
Има възникнала непосредствена опасност от самосрутване вследствие на активизирани свлачищни процеси – на ул. "Св. св. Кирил и Методий" – 8 къщи, "Моряшка" – 1, "Чонгора" – 3, "Розова долина" – 2, "Младост" – 5, "Борис Киряков" – 2, "Найчо Цанов" – 2, "Тимок" - 1, "Маркови кули" - 1, "Пролет" – 2.
Сградите се ограждат със сигнална лента, а до 6 часа от получаване на заповедта собствениците са длъжни да освободят имотите. След изтичане на този срок се спират токът и водата на сградата, при нужда се търси съдействие от МВР.
Заповедите подлежат на обжалване, но то не спира тяхното изпълнение.
Снощи са връчени 16 заповеди, сградите са напуснати доброволно, но никой от собствениците не е поискал настаняване в базата, осигурена от общината. Имотите се охраняват. Огледите с цел установяване на опасни за обитаване сгради продължават.
Днес комисия от експерти започва оглед на щетите по общинската инфраструктура в квартала, Дворовете на училищата и детските заведения в "Аспарухово" са почистени от кал, днес и утре ще бъдат дезинфекцирани. Започва и почистване на шахтите.
До сряда ще бъдат отворени ОУ"Христо Ботев", СОУ "Любен Каравелов", ОУ "Васил Левски", Морската гимназия, детска градина "Пинокио", "Морски свят". До края на седмицата остава затворена детска градина "Валентина Терешкова".
По-рано днес в „Здравей, България” по Нова ТВ Виктор Бузов, главен архитект на община Варна обясни, че
"трябва да се вземат спешни и категорични мерки, за да не се случват такива неща повече. В цяла България тези махали са ситуирани в места, които са водосбори”.
Той беше категоричен, че общината е взела мерки преди повече от 40 години.
„Има изработени проекти, с които е кандидатствала за финансиране за двете дерета”, каза Бузов.
По думите му тези къщи се появяват за 24 часа.
„Плановете са одобрени от общината, но през годините не са намерени пари за тяхното финансиране. Ако тези охранителни канали бяха направени, тази трагедия можеше и да не се случи. Те са направени именно за това количество валежи, което се изсипа преди три дни. За да бъдат изградени този канали, тези къщи щяха да бъдат съборени”, заяви още главният архитект на Варна.
Попитан колко от къщите в „Аспарухово” са незаконни, той отговори, че не може да даде категоричен и точен отговор, но те са над 50%.
В същото време живеещи в „Аспарухово” алармират, че от години са се оплаквали от старо свлачище в квартала
"Свлачището продължава да се движи към дерето. Отделно – изхвърлят се и много боклуци: битови, строителни отпадъци, автомобилни гуми. С дънерите и коренаците, те образуват нещо като бент”, обясни пред камерата на Нова ТВ Ганчо, един от жителите на квартала, спасявал други хора в четвъртък вечерта.
Ударната вълна се получила, когато натрупалата се вода от обилните валежи избила. От 2-3 години Ганчо пуска жалби до кметството на „Аспарухово”, Община Варна, Министерството на регионалното развитие и екоминистерството.
Последният отговор от регионалното министерство е от 3 юни 2014 г. Препоръките към общината са да инспектира и наблюдава засегнатите райони с цел недопускане натрупване на земни маси, битови и строителни отпадъци по склона на дерето.
„Резултатът е нулев. Пишем си като добри приятели и нищо повече”, сподели Ганчо.
В деня на наводнението той е в автомобила си и с други коли е повлечен от водата. Успява да се хване за една ограда и да се измъкне от водния ад. След това спасява две жени.
Пораженията от бедствието в „Аспарухово” са огромни, а днес - в ден на национален траур, кварталът се събужда, за да продължи да се съвзема след наводнението.
Една от най-пострадалите улици е „Горна Студена”.
Седем от жертвите на потопа са се намирали в една къща, когато приливната вълна залива дома им и го изравнява със земята.
По неофициална информация вчера вечерта са открити двете деца, които дълго време бяха в неизвестност, съобщи Ники Дойнов за Нова ТВ.
"Имаме още много работа в кв. „Аспарухово”, има много кални маси в района. Мобилизирали сме всякаква техника и се надявам, че въпреки делничния ден много доброволци ще продължат да помагат на пострадалите домакинства", каза за радио "Фокус" кметът на града Иван Портних.
Той добави, че разчистването продължава с всички налични сили. По отношение на свлачищата в района Иван Портних заяви, че вече са проведени разговори с „Геозащита” и днес техни специалисти ще посетят най-засегнатите участъци.
„Целта е да набележим проблемните зони, които сме идентифицирали и които досега не са били свлачищни, но сега има големи свличания на земни маси. Там трябва да се правят максимално бързо сондажи и да се види дали това е свличане на земни маси от дъжда или си е свлачищен процес, защото ако е такъв процес трябва да се евакуират прилежащите къщи”, каза още кметът на Варна.
Той добави, чев момента принудително се евакуират хората от тези къщи, които са с конструктивни нарушения и са видимо опасни за живота на обитаващите.
По думи на Иван Портних евакуацията среща известно нежелание от хората да излизат, но поетапно се върви в тази посока.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!