"Терорът е в България", е водещата новина на "24 часа", илюстрирана с потресаващи снимки. В предистория изданието припомня, че на 5 януари т.г. израелският в. „Аарец" съобщава, че ливанската ислямска групировка "Хизбула" подготвя атентат срещу израелски туристи, идващи на почивка в България. Разузнавателната информация е била предадена на израелските служби за сигурност и на българските им колеги.
С голяма снимка на първа страница и заглавие "Атентат на летище Сарафово" "Труд" отразява терористичния акт срещу израелските туристи.
"Стандарт" обобщава: "Терор! Кървава баня в Сарафово". Версиите според вестника: Жена камикадзе или куфари бомби. Глас по телефона: "Евреи ще загинат!" Пожарната се забавила 15 минути. Цялата първа страница на "Монитор" е в снимки, обединени от заглавието: "Летище Бургас в кръв". Изданието съобщава за анонимна заплаха за предстоящия атентат, отправена от мъж, в офиса на фирмата превозвач по телефона, час по-рано. Той заявил, че израелските туристи ще бъдат посрещнати от две бомби.
Пространно коментираният мониторингов доклад по Механизма за сътрудничество и проверка за България, обхващащ период от пет години, също е съсредоточил вниманието на изданията днес.
"Сега" цитира Брюксел: "Стига закони, дайте списък с осъдени!". Премиерът Бойко Борисов и министрите Николай Младенов, Цветан Цветанов и Диана Ковачева обясниха, че правителството приема критиките в доклада на ЕК и е решено да се поправи. България ще бъде оценявана занапред от Европейската комисия главно според броя на осъдените заради корупция на високо равнище и организирана престъпност.
"Барозу е безкомпромисен: "Напредъкът на България е относителен", е коментарът на „Дума". Изданието обобщава: Докладът на ЕК е размазващ. Комисията предписа пет препоръки на страната и обяви, че правителството няма ясна посока. Документът е от 26 страници, като почти всяка констатация за позитивно действие от наша страна е последвана от „въпреки че...".
След пет години реформи -Брюксел още не може да ни се довери", пише "Новинар". В доклада е отчетена политическата воля за реформи. Основните критики в документа са, че Висшият съдебен съвет не управлява ефективно, а независимостта на съда е поставена под въпрос. Европейската комисия изразява особена загриженост към „слабата разкриваемост" на поръчковите убийства. Отчетено е, че от 2007 г. насам страната ни е приела множество законодателни поправки, които обаче не са пълни.
"Капитал Daily" цитира позицията на премиера: "ЕК и този път даде един много обективен, много точен доклад. Написаното изцяло отговаря на обективната действителност в България. За радост препоръките в него съвпадат с нещата, които ние в момента правим". Докладът подчертава, че ЕК ще наблюдава под лупа избора на нови Висшсъдебен съвет и главен прокурор наесен.
"Европа мести фокуса и ни дава време", е констатацията на „24 часа". "Реформите в страната се правят най-вече под външен натиск, ще ви наблюдаваме внимателно", се казва в доклада на ЕК за петте години членство в ЕС на България. ЕК знаела за банката с държавните пари.
"Труд" допълва: "Европа още чака убедителни резултати".
Според "24 часа": „Депутатът от ГЕРБ Димитър Аврамов е поискал 100 000 лв. и 3000 дка от фермер". Глобили са го с 5000 лв. за конфликт на интереси. Аврамов се е опитал да прокара лобистка поправка в Закона за земята. Съпругата му е управител на фирмата за месопроизводство "Гала-М". През 2010 г. Илонка Аврамова е избрана за евробизнес дама. Председателят на НС Цецка Цачева коментира случая с думите: „Голям срам, законите са за всички!" От ГЕРБ изключват Аврамов. "Борисов в цугцванг с Цветанов", твърди анализът на "Труд". Вече няма значение дали и кога министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов ще напусне правителството. Толкова е късно, че и запазването, и отстраняването му носят еднакво огромен риск.
"Времето на Цветанов изтече", коментира "Сега".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!