Израелските власти са регистрирали необичайно висок брой телефонни обаждания от Ливан към Бургас три дни преди атентата, пише в. "Ню Йорк Таймс" (NYTimes.com).
При бомбеното нападение загинаха седем души – българин, петима израелски граждани и предполагаемият атентатор самоубиец на 18 юли.
Изданието се позовава на израелски правителствен служител. Според източника необичайно високият брой телефонни обаждания от Ливан е регистриран през последните два месеца, но тези обаждания зачестили още повече три дни преди взрива.
"Познаваме източниците в Ливан", но не знаем кой е от другата страна на жицата, отбелязал служителят, цитиран от изданието.
Разследването на българските власти не бележи никакъв напредък.
В София все още не знаят самоличността на самоубиеца, нито на съучастниците.
България се колебае дали да обвини "Хизбула" за атаката, без да разполага с неоспорими доказателства.
Това отчасти се дължи на факта, че Европейският съюз (ЕС) не признава организацията за терористична, завършва "Ню Йорк Таймс".
Информацията за България е част от
по-обширен материал за напрежението между Израел и Иран.
Споменава се, че атентатът в Бургас е само част от това, което някои израелски и американски източници от разузнаването наричат продължаващата офанзива на Иран и "Хизбула" срещи Израел и съюзниците му в чужбина.
Анализатори казват, че сенчестата война, която противопоставя Израел на Иран и "Хизбула", повече прилича на шпионските интриги на ЦРУ и КГБ по време на Студената война, отколкото на жадната за публичност кампания на "Ал Кайда", пише "Ню Йорк таймс". Това представлява завръщане на идеята, че най-ефективната атака често е двусмислената – нападателите целят да създадат неяснота, за да не могат да ги обвинят категорично, но и да посеят съмнения, така че да затруднят реакцията на Израел и САЩ.
Междувременно в. "24 часа" публикува интервю с израелския бизнесмен и експерт по сигурност Амнон Халпер, според когото
атентатът в Бургас е дело на специална служба на чужда държава.
В подкрепа на твърдението си той посочва, че няма никакви живи свидетели, извършителят не може да бъде идентифициран, а съучастниците са изчезнали без следа и дори Интерпол и ЦРУ не са открили нищо. "Това не е просто терористична организация, а работа на държавна служба за сигурност", коментира Халпер пред изданието.
Именно от Халпер тръгна определението "софт таргет" (лесна цел). В интервюто той обяснява, че не е имал предвид състоянието на сигурността у нас. Казах "лесна цел", защото не е трудно да разбереш, че в Бургас има много израелци през лятото, дори само ако прегледаш вестниците, т.е. лесно можеш да определиш целта, кога и къде да удариш, казва той. Според него българските служби са на добро ниво, а в някои аспекти дори са много, много добри.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!