Ето и пълният текст на статията:
На вчерашния официален прием в българското външно министерство по повод Деня на националната дипломатическа служба българският външен министър Николай Младенов произнесе най-краткото си слово.
В него той съобщи на събралите се чуждестранни дипломати и гости за атентата срещу израелски туристи в Бургас и побърза да отпътува за черноморския град. Върху предисторията на терористичния акт се спира Георги Папакочев:
В самото начало на 2010-та, броени месеци след началото на мандата му, премиерът Борисов прави официално посещение в Израел по покана на министър-председателя на еврейската държава Бенямин Нетаняху.
Няколко месеца по-късно в София израелският президент Шимон Перес декларира на съвместна пресконференция със своя домакин, тогавашния президент Георги Първанов, че "България е едно подходящо, едно много добро място" за среща и преговори на неговата страна с палестинците.
Непосредствено преди официалната визита на Перес в София, в българската столица беше и президентът на Палестина Махмуд Абас. По повод предложението на Перес за преговори с палестинците в София германският "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" написа тогава следното:
"България поддържа добри отношения както с Израел, така и с палестинците. Израел е признателен на балканския народ за това, че през Втората световна война България е закриляла своите граждани от еврейски произход. В Османската империя обаче и турците столетия наред са предлагали на евреите защита и сигурност".
Хизбула си отмъщава?
В самия край на 2010 г. в София пристига шефът на израелското разузнаване "Мосад" генерал-майор Мейр Даган. Той е поканен лично от премиера Бойко Борисов. Според официалните информации, двамата са изразили "личното си задоволство от доброто сътрудничество между българските и израелските служби за сигурност и успешно проведените съвместни операции".
Според българския печат, генерал-майор Мейр Даган е роден в бившия Съветски съюз. Смята се, че е потомък на семейство полски евреи, депортирани в Сибир след подялбата на Полша между нацистка Германия и СССР. През 1950 година цялото семейство се установява в Израел.
На 9 януари тази година БТА цитира съобщение на израелския информационен сайт Arutz Sheva, който съобщава, че българските служби за сигурност са осуетили опит за атентат срещу израелски туристи. Открити били куфари с експлозиви, които терористите планирали да взривят в автобус с израелци, пътуващи към зимен курорт в България.
Налице са подозрения, че атентатът е бил планиран по повод наближаващата годишнина от смъртта на военния лидер на Хизбула Имад Мугние, който бе убит през 2008 г. в Дамаск.
Мохамед Халаф, български журналист от арабски произход, подкрепя тази версия. В специално интервю за Дойче веле непосредствено след атентата в Бургас, Мохамед Халаф заяви, че зад терористичния акт стоят най-вероятно Хизбула и сирийските служби за сигурност, които всъщност били представлявани от едни и същи хора. „Хизбула практически държи в момента сирийския режим на власт и е напълно възможно атентатът да е тяхна съвместна операция", твърди Халаф.
Къде са били агентите?
Журналистът е убеден, че терористичният акт в Бургас е бил прецизно подготвен: "Мерките за сигурност в крайморските летища са били проучени внимателно от терористите. Очевидно летището в Бургас се е оказало много удобно за такава операция", казва Халаф и задава следния въпрос:
"Къде обаче са били българските и израелските служби, които обикновено придружават еврейските туристи със специално подготвени за тази задача агенти? Сигурен съм, че в групата израелски туристи е имало такъв агент на спец-службите.
Израелците отлично знаят, че техните граждани са в потенциална опасност в момента, тъй като Хизбула все още се опитва да си отмъсти за смъртта на Имад Мугние. В Хизбула вярват, че военният им лидер е бил убит от израелските служби за сигурност", казва Халаф и добавя, че е твърде вероятно в бургаския атентат да са замесени и сирийските тайни служби.
В тази връзка журналистът припомня, че според непотвърдени информации България щяла да бъде домакин на предстоящата втора среща на сирийската опозиция, насрочена за края на юли.
А Иран?
По повод твърденията на Нетаняху, че бургаският атентат е може би дело на Иран, Халаф изказва следните предположения: „Израелският премиер отклонява нещата към Иран, защото в момента неговият проблем е в тази посока. Той иска да намери повод за военен удар срещу ислямската държава", казва Мохамед Халаф.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!