"Хизбула" разкритикува Израел и го обвини, че провежда международна кампания срещу шиитската група.
Реакцията дойде, след като България обяви, че ливанското движение стои зад бомбената атака през миналия юли, при която бяха убити петима израелски туристи, съобщи Франс прес.
Наим Касем, номер две в ливанското шиитско движение, разкритикува "международната кампания на сплашване, водена от Израел срещу "Хизбула", без директно да коментира изявленията на София за съпричасност на групировката към атентата в Бургас.
Касем заяви, че "Хизбула" подобрява своята екипировка и подготовка и че обвиненията няма да променят нищо.
По-късно Би Би Си съобщи за разпространено от "Хизбула" изявление, в което заявява, че не е отговорна за взрива на автобус с израелски туристи на летището в Бургас.
Във вторник след продължило над 5 ч. заседание на Консултативния съвет по национална сигурност при президента вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че може да се направи обосновано предположение, че две лица, съпричастни към атентата в Бургас, чиято самоличност е установена, са принадлежали към военното формирование на "Хизбула".
Приветствам твърдата ангажираност на ливанския премиер Наджиб Микати, че Ливан ще сътрудничи в разследването и гарантиране на сигурността на европейските и на българските граждани, написа преди малко българският външен министър Николай Младенов в "Туитър".
Самият Наджиб Микати се счита за близък до шиитската групировка "Хизбула".
В ислямския свят "Хизбула" се смята за легитимно движение за съпротива, групировката участва активно в политическия живот в Ливан и в момента е част от управляващото мнозинство.
В САЩ, Израел, Австралия и други страни "Хизбула" е в списъка на терористичните организации.
През януари координаторът на ЕС по въпросите на тероризма Жил дьо Кершов заяви, че няма консенсус сред държавите от ЕС дали включването на "Хизбула" в черния списък би било от полза или не.
Снощи в изявление върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън заяви, че държавите от ЕС ще обсъдят подходящия отговор, основан на всички елементи, установени от следователите, разследващи атентата в Бургас.
Макар да е свързвана с нападения, вземане на заложници, дори с взривяването на бившия ливански премиер Рафик Харири, единственият атентат, за който "Хизбула" е поела отговорност е нападението над американското посолство в Бейрут през 1983 г.
Ислямиската ливанска шиитска партия "Хизбула" е непоклатим съюзник на Иран, под чийто патронаж се зароди тя през 1982 г., както и на Сирия, която й помага във военен план години наред, посочва Франс прес в своя справка.
Партията на Бога беше създадена по инициатива на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция по време на израелската инвазия в Ливан. Тази партия бързо се превърна в един от лидерите на борбата срещу израелската окупация на Югозападен Ливан и нейните операции, често пъти завършващи с жертви, принудиха през 2000 г. еврейската държава да изтегли военните си от Ливан след 22-годишно присъствие.
Тази борба, съчетана със солидна мрежа, създадена от "Хизбула" с цел социална помощ, направи движението много популярно, най-вече сред шиитската общност в Ливан, което съставлява 30% от населението.
Впечатляващо добре организирана, "Хизбула" обединява хиляди активни бойци и разполага с могъщо разузнаване и служба за сигурност, както и със своя собствена телекомуникационна мрежа.
Финансирана и въоръжавана от Техеран, подпомагана от Дамаск, който улеснява трафика на оръжия и на муниции, "Хизбула", ръководена от харизматичния си лидер Шейх Хасан Насрала, започна през 2006 г. война с Израел, отвличайки двама израелски войници на границата между двете страни.
Израел отвърна с голяма унищожителна офанзива, но без да успее да неутрализира партията. Този епизод бележи апогея на "Хизбула".
След това партията стана все по-критикувана от част от ливанското население. През 2008 г. по време на кървавите сблъсъци между привържениците и противниците на сунита Саад Харири, един от лидерите на тогавашното парламентарно мнозинство, "Хизбула" за няколко дни пое контрола върху онази част на Бейрут, в която преобладава мюсюлманското население. Така тя затвърди своята военна мощ, но имиджът й на защитник на нацията беше накърнен заради враждите на верска основа.
Обвинителният акт, издаден от Специалния трибунал за Ливан срещу четирима кадри на "Хизбула", замесени в убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири през 2005 г., също засегна партията, въпреки че нейните лидери говорят за заговор в тази насока.
Конфликтът в Сирия, който ще навлезе в третата си година, още повече вреди на имиджа на "Хизбула", която недвусмислено заема позиция в подкрепа на режима на Башар Асад.
Ливанската опозиция пък обвинява "Хизбула", че праща елитни части да се бият със сирийските въстаници, на страната на сирийската армия.
Израел извърши в сряда удар в Сирия, страхувайки се, че сирийски химически оръжия могат да попаднат в ръцете на "Хизбула". В неделя израелският министър на отбраната Ехуд Барак увери, че страната му няма да допусне подобно нещо да се случи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!