И ма реална опасност от рецесия, защото през второто тримесечие икономиката се представя доста зле.
Това каза пред журналисти днес премиерът Пламен Орешарски след като Народното събрание отхвърли ветото на президента за промените в бюджета за 2013 година.
Правим усилия да подобрим бизнес климата, така че да се оттласнем от, условно казано, дъното, по което върви сега икономиката ни, добави той.
Не очаквам друга актуализация, каза премиерът. "Не съм съвсем сигурен, но ще направим всичко възможно да няма нова актуализация", каза по-рано Орешарски, запитан дали ще има нова промяна в бюджетните параметри за 2013 година.
С промените в бюджета не се променя лимитът за държавния дълг, каза още премиерът. Ще може да теглим до един милиард лева, но няма да преминем границата в брутния дълг, заложена още в края на миналата година, уточни той.
Премиерът посочи, че не може да каже с каква лихва ще се тегли новият заем и какъв точно ще е неговият размер. Може кредитът да е по-малък, той ще е според степента на събираемост на приходите.
Дефицитът от две на сто, които са заложени в промените в бюджета, е максимумът за фискално разхлабване, заложен в Закона за публичните финанси, каза още Орешарски.
През 2014 година ще се опитам да имаме обратна тенденция макар и символично, но за това ще говорим през септември, когато представим рамката на бюджета за 2014 година, добави Орешарски.
Удовлетворени сме, че ветото на президента беше отхвърлено, така че можем да продължим с корекциите във фискалната политика, които бяха дискутирани многократно през последните седмици. Те са свързани с промени в приходите, които бяха очевидно неизпълними и условия поне за частично разплащане на заварени задължения -
регулярно възстановяване на ДДС и рефинансиране на изтегления заем през февруари,
за да се поддържа фискалният резерв над законовия минимум от 4,5 млрд. лева, каза премиерът.
Финансовият министър Петър Чобанов е категорично против да се спекулира колко тежък може да стане животът на хората, ако се стигне до рецесия. В последните години, отбеляза той, хората живеят в ситуация на стагнация, а за някои рецесията вече е настъпила.
Въпросът в момента е, подчерта Чобанов, в липсата на инвестиции заради разрушената бизнес среда, целта ни е да я възстановим, за да се създават работни места.
Попитан кога ще представи списък с хората, в частност с имената на политици и висши управници, със сметки в офшорни компании, финансовият министър обясни, че в момента тази информация минава през НАП и макар теоретично да би могъл да има достъп до нея, де факто няма такъв, защото е данъчна тайна. Петър Чобанов обаче допълни, че в момента се търсели други варианти, за да получи тази информация.
Между работодатели и синдикати няма консенсус дали трябва да се увеличи минималната работна заплата - така министърът отговори дали темата е обсъждана вчера със социалните партньори, след възстановяването на работата на Тристранния съвет.
Обсъждани са предложения за скок между 10 и 30 лв. тази години и в почти същия порядък догодина, но засега няма съгласие в НСТС по въпроса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!