Б ританският премиер Дейвид Камерън заяви днес, че е трябвало да следи по-внимателно как семейството му урежда плащането на данъците си и обеща да си вземе поука, предаде Ройтерс.
"Е, това бе голяма седмица. Знам, че трябваше да се справя с това по-добре. Mожех да се справя по-добре. Знам, че трябва да си извлека поуки, ще си науча урока", каза Камерън на среща със свои съпартийци от Консервативната партия в Лондон, които посрещнаха думите му със смях и ръкопляскания.
Британският премиер Дейвид Камерън достигна най-ниското си равнище на популярност от три години насам след разкритията за управлявания от баща му офшорен фонд на Бахамските острови, показаха вчера данните от социологическо проучване на института "ЮГов", цитирано от Франс прес.
След няколко дни на медиен и обществен натиск Камерън призна в четвъртък в тв интервю, че до 2010 г. е притежавал акции на този фонд. Той заяви пред телевизия Ай Ти Ви, че през 2010 г. е продал тези акции за около 30 000 лири (37 000 евро), няколко месеца преди да бъде избран за премиер.
Британският лидер обаче допълни, че не е извършил нищо незаконно и че винаги е плащал данъците си.
Днес той отново обеща, че скоро ще публикува данъчните си декларации от последните години.
Докато Камерън говореше пред съпартийците си, неколкостотин демонстранти се бяха събрали на Даунинг стрийт да му искат оставката.
"Камерън трябва да си ходи", скандираха демонстрантите, нахлупили на главите си панамени шапки, а някои от тях бяха облекли хавайски ризи.
"Премиерът загуби доверието на британците", заяви вчера лейбъристкият опозиционен лидер Джереми Корбин, без обаче да поиска оставката му.
Днес освен това един от основателите на панамската адвокатска кантора "Мосак Фонсека", която беше засегната от голямо изтичане на данни за офшорни дейности, каза, че никой още не се е свързал с неговата компания по повод разследванията.
"Ние сме тези, които подадохме жалба пред властите", заяви Рамон Фонсека пред германския в. "Билд".
"Всеки път, когато има нещо във вестниците, властите обявяват, че ще започнат разследвания. Ние оказваме пълно сътрудничество, но още никой не се е свързал с нас", каза той.
Обискираха офисите на панамската правна кантора "Мосак Фонсека"
По думите му изтичането на над 11,5 милиона имейла на фирмата е станало в резултат на хакерски действия от компютър в чужбина, а не при пробив отвътре.
Фонсека, който е бил висш правителствен служител в Панама до март, заяви, че знае от коя страна е била извършена хакерската атака, но не му е позволено да разкрие това.
Според него "хиляди юристи по света" се занимават със същата "напълно законна" дейност като неговата фирма, която е специализирана в създаването на офшорни компании.
Той каза, че повечето офшорни компании не са в Панама, а в други юрисдикции, включително Великобритания, САЩ и Британските Вирджински острови.
Скандалът около аферата "Мосак Фонсека" се разрази тази седмица след международното разследване, започнало от „Зюддойче цайтунг” (Süddeutsche Zeitung), реализирано в продължение на година от над 100 вестника.
Разследването се основава се на около 11,5 милиона документа, изнесени от анонимен служител в панамската адвокатска фирма „Мосак Фонсека”, основана от родения в Германия Юрген Мосак.
Изтичането на милиони документи замества както много български фирми и бизнесмени, така и някои от най-важните лидери в света в може би най-голямата финансова афера в историята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!