И мето Петър Манджуков също излезе от документите, изтекли от юридическата компания „Мосак Фонсека”. Бизнесменът е прехвърлил офшорна фирма на жена си.
Дружеството „Кегел Асет Мениджмънт” (Kegel Asset Management) е регистрирано на Британските Вирджински острови през 2001 г. То не развива дейност, декларира през 2012 г. съпругата на бизнесмена Иванета, съобщи „24 часа”.
Бизнесменът Петър Манджуков отстъпил офшорна фирма, на която е бил директор, на младата си съпруга през 2012 г., показват документите.
„А, „Keгел” ли? Това е фирма, която никога не съм ползвал, никога не е имала търговска дейност. Бях забравил за нея,” коментира Манджуков.
Според документите фирмата, свързана с Манджуков, е регистрирана чрез дружество посредник в Женева, а за услугата са платени 600 долара. Бизнесменът е вписан като директор - пост, на който остава до 2004 г. За кратко е сменен от други 3-ма, но през 2006 г. се завръща отново.
Първият акционер на компанията не е фигурира с име и адрес, а само с названието „приносител”.
През 2012 г. в документите се появява името на младата съпруга на Манджуков Иванета и става ясно, че тя ще е новият администратор на компанията.
Предметът на дейност на дружеството е инвестиционни услуги. През април 2013 г. Манджуковa чрез личната си асистентка иска закриване на компанията. През юни същата година обаче се отказва от идеята.
През юли 2014 г. Петър Манджуков съобщава решението си да направи съпругата си собственик и директор на компанията, макар че фирмата не развива дейност.
През май 2015 г. Иванета Манджукова декларира, че средствата на компанията са от финансови инвестиции.
Преди време Манджуков разказа, че направил първия си милион през 1991 г. Тогава, като частно лице, подписал договор с Министерството на отбраната на Алжир за износ на оръжие.
Другият български бизнесмен, чиито име излезе от досега оповестените данни от документите на „Мосак Фонсека”, Николй Банев, коментира пред НоваТВ, че „престъпниците, които перат пари през такива компании, политиците и държавниците, които крият пари в такива компании, да, те трябва да бъдат разнищвани".
„Всички компании, в които ние имаме някакви участия или съучастия, извършват най-нормална бизнес дейност”, посочи той по отношение на семейния си бизнес.
„Белият бизнес си плаща данъците там, където му е най-изгодно. Това, че на някои не им харесва, си е техен проблем. Да си регулират така данъчната система, че да могат да привличат повече бизнес”.
Името му и това на съпругата му Евгения се появиха в списъка на международното разследване на т. нар. „Документи от Панама”, свързано с регистрация на фирми в офшорни зони.
Вижте още за аферата „Мосак Фонсека“:
Българските и американските политици са чисти от „Мосак Фонсека” засега
Как реагираха лидерите, замесени в аферата "Мосак Фонсека"
Изплува първо българско име в аферата "Мосак Фонсека", НАП се намесва
Баневи твърдят, че бизнесът им е чист. Според тях е нормално да имат фирми в офшорни зони. А всеки лев, който са вкарали в България е регистриран от БНБ.
Разследването показва, че поне 50 български компании са използвали офшорни дружества, регистрирани от международната адвокатска кантора „Мосак Фонсека”. Подобни дружества често се използват за прикриване на реалните собственици, пране на пари или избягване на данъци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!