Д исковете с доклади за швейцарски сметки на български граждани са откраднати. Информацията е била потулена по време на кабинета "Орешарски", докато начело на националната агенция за приходите (НАП) е бил Красимир Стефанов.
Това посочи финансистът Кольо Парамов пред "Здравей, България" по Нова ТВ.
Дисковете дойдоха в България, в НАП.
До ден-днешен няма обявено нищо по този въпрос,
няма обявено нито едно име, нито едно нарушение, заяви Парамов. Той не посочи откъде е информацията му, но заяви, че ако не е прав, да го оборят като извадят дисковете.
Германия накара 6000 души да си платят данъците до цент,
а България не направи нищо по този въпрос, посочи още финансистът.
"По това време Германия подкупи служител и получи дискове с информация за 6 хиляди техни граждани.
В тази група имаше 500 българи. Дисковете дойдоха в България - в НАП и в министерството на финансите, изтъкна Парамов. Информацията, че е имало дискове, потвърди и депутатът от ГЕРБ Методи Андреев.
В началото на март 2010 година действително Красимир Стефанов заминава за Берлин, откъдето заяви, че българи държат на влог в Швейцария над 200 млн. евро. Тогава той уточни, че това не ги прави престъпници. Тогава обаче той посочи, че разговарял в Германия с данъчни, които му обещали данни от прословутия диск с крадени имена и банкови сметки, който били купени от провинция Северен Рейн Вестфалия за 2,5 млн. евро, за да видят кои германци крият доходи.
Няколко години по-късно при ново разследване стана ясно, че общо 74 българи имат сметки в швейцарския клон на банка "ЕйчЕсБиСи" (HSBC). Тогава на сайта на консорциума от разследващи бяха публикувани данни за над 106 хиляди клиенти от 203 държави, укривали данъци за депозити на стойност над 100 милиарда щатски долара в сметки в HSBC. Между тях има 74 лица, свързани с България. Те имат сметки за общо 380 милиона долара в трезора.
"Абсолютно съм убеден, че в офшорните компании има замесени и български политици.
Въпрос на време е някога някъде да излезе името на някой от тях", подчерта Андреев по повод аферата "Мосак Фонсека".
По негово мнение у нас офшорките не се правят, за да се оптимизират данъци и разходи, а за прикриване на произхода на парите и на собствениците.
"Нашата голяма задача е да разкрием пред обществото мръсните пари, които са изнесени и изпрани", изтъкна Парамов.
В неделя вечерта изтекоха данни от глобално международно разследване в 11,5 млн. документа. Те разкриват 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни, сред които има и българска следа. Документите са изтекли от четвъртата по големина офшорна адвокатска фирма в света – панамската „Мосак Фонсека”.
В офшорната афера изплуват 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от България, които са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови, твърди „24 часа”. Фирмите и лицата са от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе.
Засега се знае, че замесени са семейство Баневи и Петър Манджуков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!