„До момента не излизат имена на български политици, които да са били акционери в офшорните зони. Има фирми, които са закрити, или такива, за които все още не излизат достатъчно документи. Едно име обаче не значи нищо без детайлна информация, трябва да се проверят детайлите”. Това каза пред “24 часа” Алексения Димитрова.
Тя е единственият български журналист от екипа на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), който започна публикуването на „Панамските документи”.
„За съжаление, се включих едва преди няколко седмици в четенето на близо 12 млн. файла, което колегите са правили от година. Само по себе си създаването на офшорна фирма не е престъпление, ако не е извършвана престъпна дейност”, коментира Алексения Димитрова.
Данните изискват доста работа по обработката им. За много от фирмите са дадени непълни адреси, за други - само по 2 имена на хора, което ги прави трудни за идентификация. А за част от компаниите липсват документи, които показват каква дейност са извършвали.
В т. нар. „Панамски документи” за офшорни сметки и избягване на данъци, засега няма информация и за американски политици. Това съобщи директорът на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) Джерард Райл.
Той каза, че разследвания срещу американски политици няма да бъдат изнесени, тъй като „за съжаление не разполагаме с такива данни”. Райл все пак отбеляза, че в най-скоро време ще има публикувани много американски имена, но не и на политически личности.
„Маями Хералд” (Miami Herald ) вече разкрива отделни имена на хора в САЩ, свързани с панамската юридическа компания „Мосак Фонсека” (Mossack Fonseca). Като такива са посочени семейство строителни предприемачи - баща и син Коен, които през 2011 г. бяха осъдени на 10 години затвор за укриване на данъци в особено големи размери.
Прессекретарят на Белия дом Джош Ърнест отказа да даде конкретен коментар на американската президентска институция за т.нар. „Панамски документи”.
„Нямам коментар относно конкретната достоверност на тези документи. Не знам за изменения в нашата политика или създаване на специален орган, в резултат от тези публикации”, заяви Ърнест.
Enthüllungen: Schäuble kommen #PanamaPapers gerade recht. https://t.co/XnwBc7eHTN vía @faznet
— PORTAL ALEMANIA (@PortalAlemania) April 4, 2016
Междувременно в Германия скандалът придоби огромни размери. Близо 30 германски банки, сред които „Дойче Банк” (Deutsche Bank ) и „Комерцбанк” (Commerzbank), са използвали услугите на панамската фирма, съобщи „Зюддойче цайтунг” (Süddeutsche Zeitung).
Германските банки са създали или администрирали в „Мосак Фонсека” повече от 1200 фиктивни компании за нуждите на своите клиенти. Само „Дойче банк” е използвала до 2007 г. повече от 400 офшорни дружества. Няколко хиляди германци са прекарвали пари през офшорните компании на „Мосак Фонсека”.
„В „Дойче банк” осъзнаваме напълно значението на този проблем. Подобрили сме процедурите на прием на клиенти и проверките на хората, с които работим”, реагираха на разкритията от най-голямата германска банка.
Технологичният гигант „Сименс” (Siemens), който през 2000 г. се оказа в центъра на огромен скандал с подкупи, също фигурира в панамските документи. Нещо повече, парите от „черните каси” в Южна Америка, не са били възстановени на компанията. Вместо това почти 3 млн. евро са били отклонени в частни сметки в Швейцария и Бахамите. От „Сименс” посочиха, че не са запознати още с изложените документи, но обясниха, че става въпрос за „стари, известни вече случаи”.
„Надяваме се, че сегашният дебат ще допринесе да се засили натиска” срещу финансовите измами, коментира говорителят на германския министър на финансите Волфганг Шойбле, който от години води тази борба.
David Cameron's father and senior Tory figures named in Panama Papers https://t.co/8SOjfuwNUA
— The Independent (@Independent) April 4, 2016
Британските власти поискаха копие от „Панамските документи”, за да ги проучат и предприемат подходящите мерки в борбата с укриването на данъци. В изтеклата информация се появи името на бащата на британския премиер – Ян Камерън. Говорител на „Даунинг стрийт 10“ отказа да отговори на въпроса кои са източниците на средства на семейството на Дейвид Камерън. „Това е личен въпрос на семейството на премиера. Аз отговарям за въпроси, свързани с работата на правителството”, заяви той.
Бащата на британския премиер Дейвид Камерън е ръководил офшорен фонд, посредством който е избягвал плащането на данъци във Великобритания, съобщи „Гардиън“ (Guardian). Според медията Ян Камерън е наел „малка армия“ от жители на Бахамските острови, които да подписват негови документи.
Камерън - старши, който умира през 2010 г., е бил директор на компанията „Блеърмор Холдинг“ (Blairmore Holdings) - инвестиционен фонд, ръководен от Бахамите, но кръстен на фамилния дом на семейството в Абърдийншър.
Фондът е основан в началото на 80-те с помощта на бащата на премиера и съществува и до днес. „Гардиън“ посочва, че през тези 30 години, фондът не е платил никакви данъци за своите печалби във Великобритания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!