Р усия и нейният държавен глава Владимир Путин са основните цели на разкритията на „Панама пейпърс“, или още на аферата "Мосак Фонсека". Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков часове, след като бе публикувано глобално международно разследване в 11,5 млн. документа.
Те разкриват 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни, сред които има и българска следа. Документите са изтекли от четвъртата по големина офшорна адвокатска фирма в света – панамската „Мосак Фонсека”.
#PanamaPapers (Панама пейпърс) показа, че 140 политически лидери и известни личности от цял свят имат авоари в т.нар. "данъчни райове".
ICIJ says #PanamaPapers is "the largest cross-border media collaboration ever undertaken." 100+ newsrooms https://t.co/bIWxr8vBm4
— Brian Stelter (@brianstelter) 4 април 2016 г.
От документите става ясно, че Путин е укрил поне 2 млрд. долара с помощта на свои близки приятели.
„Путин, Русия, нашата държава, нашата стабилност и предстоящите избори са основна цел, най-вече за дестабилизиране на ситуацията“, каза още говорителят на Кремъл.
'Getting tiresome': Public reacts to MSM Putin focus after #panamapapers leak https://t.co/bw11z7oipV pic.twitter.com/xleXU0QDY2
— RT (@RT_com) 4 април 2016 г.
Песков заяви още, че Путин има много приятели по света и в Русия и в това число влиза и споменатият в разследването музикант Сергей Ролдугин. Неговото име изплува в разследването, според което той е направил милиони от съмнителни сделки. „И Ролдугин, и много други хора от най-различни сфери и занимания, продължават да остават приятели на Путин“, посочи той.
От Кремъл също така си обясняват този вид публикации срещу държавния глава с
високите нива на „путинофобия“, посочи още Песков.
Изтеклите документи съдържат информация и материали за бившия египетски президент Хосни Мубарак, бившия либийски лидер Муамар Кадафи, сирийския президент Башар Асад, украинския президент Петро Порошенко, английския премиер Дейвид Камерън и много други.
Междувременно новината разтресе и "Даунинг стрийт" -
представител на британския премиер Дейвид Камерън отказа да отговори на въпроса кои са източниците на средства за семейството на Камерън.
Cameron family fortune built on offshore company that didn't pay penny of UK tax. #PanamaPapershttps://t.co/AcG3qZnWAO
— Paul johnson (@paul__johnson) 4 април 2016 г.
В документите, известни като „Панама пейпърс”, се появи името на бащата на британския премиер – Ян Камерън. „Това е личен въпрос на семейството на премиера . Аз отговарям за въпроси, свързани с работата на правителството”, опита да обясни говорителят на Камерън.
Скандалът отекна с пълна сила и в Исландия -
над 16 000 исландци са подписали петиция с искане за оставката на премиера на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон, а опозицията ще поиска вот на недоверие в парламента.
Iceland's prime minister refuses calls to resign after #PanamaPapers show hidden investmentshttps://t.co/hal3I4OpCj pic.twitter.com/kQeMAf96Qq
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 4 април 2016 г.
Според разгласените документи от Международния консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон сегашният министър-председател Гунлаугсон и съпругата му са открили фирма на Британските Вирджински острови, за да укрият в нея милиони долари.
„Не съм обмислял да подам оставка заради този въпрос, нито ще го направя”, заяви премиерът Гунлаугсон в интервю за местна телевизия, цитирано от АФП.
През 2009 година Гунлаугсон прехвърля 50-процентовия си дял в компанията на жена си за символичната сума от един долар.
Министър-председателят твърди, че никога не е крил пари в чужбина, както и че съпругата му, която е наследник на голямо наследство от баща й, е плащала всичките си данъци в Исландия.
Massive #PanamaPapers leak exposes how the rich and infamous hide their money https://t.co/zQEjvAr4xH
— Fusion (@ThisIsFusion) 4 април 2016 г.
Протестите в Исландия бяха толкова мащабни, че в пост в Туитър и Едуард Сноудън коментира, че населението на страната е 330 000 души, а по улиците излязоха 22 000:
The population of Iceland is only 330,000. Largest protest by percentage of population in history? #PanamaPapers https://t.co/C1jjsYQodp
— Edward Snowden (@Snowden) April 4, 2016
Отговорът на САЩ
Междувременно прессекретарят на Белия дом Джош Ърнест отказа да даде конкретен коментар на американската президентска институция за т.нар. „Панамски документи”. По думите му, САЩ продължава да подкрепя повишаването на прозрачността на международната финансова система и борбата с корупцията.
Офшорните компании, свързани със САЩ са малко в сравнение с тези в целия останал свят. Вероятната причина за това е, че американската система не предвижда особено облагане на най-богатите, в сравнение с други държави, предава БГНЕС.
All information on the biggest data-leak: https://t.co/KsSuPDHG3F #panamapapershttps://t.co/Glg7u0LnQl
— Süddeutsche Zeitung (@SZ) April 3, 2016
Франция и Испания започват разследване
Френската и испанската прокуратура започнаха разследвания по "Панамските документи".
Асад така финансирал военните операции в Сирия
В рамките на разкритията стана ясно, че режимът на президента Башар Асад в Сирия най-вероятно е използвал офшорни компании, за да заобикаля международните икономически санкции и по този начин е успявал да подсигурява военните си действия в страната.
Порошенко отрича да има участие в "Панама лийкс"
Незаконни деяния отрече да е извършил и украинският президент Петро Порошенко. Украинският лидер не отрече съществуването на офшорните му сметки, но заяви, че те по никакъв начин не нарушават националните и международни закони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!