И ма скандал, има изнудване и главният прокурор се поддава на това изнудване, каза съпредседателят на „Реформаторския блок“ Радан Кънев в предаването „Здравей, България“ по Нова ТВ.
Той коментира скандала със записите на разговорите между Румяна Ченалова и Владимира Янева.
Изтеклите записи, за които стана ясно, че не са от СРС, създават сериозни съмнения за търговия с влияние в съдебната система, а сред споменаваните от двете съдийки имена са на Бойко Борисов, главния прокурор и депутата от ДПС Делян Пеевски. Вчера главният прокурор Сотир Цацаров коментира, че записите са сценарий, зад тях стои конкретна политическа сила и сценарият ще продължава, докато е актуална темата за промяна в Конституцията.
„Скандалът е много голям, защото подсъдимата Ченалова говори по медиите. Записите са си записи. Те могат да са незаконни, накъсани, манипулирани, но след като имаме човек, който е обвинен в тежка корупционна схема на българското правосъдие, който излиза и говори пред медиите, скандал има. Безспорно има и сценарий. Никой не може да ме накара да повярвам, че тази жена излиза и говори сама без да има зад себе си солиден криминален гръб, който да я ползва като инструмент в това изнудване. По всички личи, че главният прокурор се поддава на това изнудване”, каза Кънев.
По думите му изнудването е режисирано срещу реформите в съдебната система и сме свидетели на безпрецедентна атака.
Кънев отрече намеците, че стои, заедно с правосъдния министър Христо Иванов, зад метеж и искат да свалят Бойко Борисов и Цацаров, наричайки ги „долна лъжа“.
Конфликт нямам нито с Цацаров, нито с когото и да било, лични контакти в съдебната система нямам, подчерта Кънев.
В българската съдебна система има сериозна престъпна корупционна мрежа, каза още той.
Според него
„Ченалова е инструмент на престъпна корупционна мрежа в съдебната система, която иска да се защити“.
Кънев попита защо покрай скандала с Янева и Ченалова се забравя и името на Богдана Желявска, която е зам.-председател на СГС, на която бе поверено случайното разпределение на делата. „Даването на конкретни дела на определени съдии е гвоздеят на престъпната схема”, посочи Кънев.
Съпредседателят на РБ предложи политическо решение – да се гласуват между първо и второ четене в парламента поправките в конституцията, които предвиждат независим зам.-главен прокурор по румънски модел. За това обаче няма мнозинство и най-вероятно няма да стане, призна той, добавяйки, че вижда страха, който тресе съдебната система да не би реформите да станат.
Втората възможност е Цацаров, като главен прокурор, използвайки свръхцентрализираната си власт, да делегира ясни и пълни правомощия за разследване на скандала на човек, независим, достатъчно високо в прокуратурата, извън всякакво съмнение, който да бъде приет положително от обществото.
Когато излязат резултатите, ще имаме нов етап на анализ, посочи Кънев.
„Важно е да се удържат реформите – да се прегласуван Изборният кодекс.
Няма желание това да се случи, но има огромен обществен натиск”, каза още Кънев и добави, че реформата може да се случи при силни партньорски връзки между РБ и ГЕРБ. „Очевидно е, че върху Бойко Борисов се оказва натиск и то от различни криминални страни, но аз вярвам, че той ще удържи на натиска и ще успее да си консолидира партията, така че при гласуването на второ четене да отбележим огромен успех. Конституцията отваря портите, но тя не върши работа сама по себе си”, коментира той.
Според него се намираме в мафиотска игра и скоро ще има нови епизоди.
Вижте повече във видеото.
Междувременно правосъдният министър Христо Иванов коментира в сутрешния блок на БНТ решението на прокуратурата да разследва съдържанието на незаконните записи, а не само кой ги е правил.
Той призова проверката да се води прозрачно, а резултатите да бъдат обявени, независимо какви са. „Общественото доверие върху тези, които трябва да я извършат, не е особено високо. Трябва да сме сигурни, че ако се разкрият нередности, те няма да бъдат заметени, а ако се окаже, че замесените лица не са съпричастни към незаконни действия, трябва проверката да защити доброто им име“, каза министърът.
Задача на държавното обвинение е да обясни на обществото как ще се извършат проверките, така че да отпаднат съмненията, че проверяващите не са достатъчно мотивирани, каза още министърът.
„Всяка стъпка с разплитането на тази ситуация е свързана с чудовищна съпротива, но най-важната част от реформата е тази. Ако не успеем да разплетем тези казуси, всичко ще остане на хартия“, продължи Иванов.
Проверката трябва да изясни баланса „между нейната (на Ченалова, бел. ред.) очевидна мотивация да атакува определени фигури и фактите, които изнася“, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!