К омисията по бюджет и финанси прие на второ четене Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г., включително и спорния текст, според който ще има свободен избор относно това къде да се осигуряваме - в системата на НОИ или в частни пенсионни дружества.
Като "въздържали се" гласуваха депутатите от Реформаторския блок, БСП и ДПС.
Много и различни коментари предизвиква предложението на ГЕРБ лицата, родени след 31 декември 1959 г., в едногодишен срок от възникване на основание за осигуряване да могат еднократно да изберат дали да се осигуряват в НОИ или в частен пенсионен фонд.
Димитър Главчев от ГЕРБ коментира пред журналисти, че предложението дава възможност на хората да изберат кой модел осигуряване на използват - капиталов в пенсионните фондове или солидарен в НОИ.
Ако не вземат решение в едногодишен срок, за родените след определената дата това ще означава, че те автоматично отиват към осигуряване в НОИ, поясни Главчев, но добави, че има време да се обмислят детайлите на предложението.
Ако трябва да имаме конкуренция, може да се мисли и за това да имаме капиталов модел в НОИ, но това е тема за нов дебат, който сега е излишен, каза Главчев.
В момента на осигурените се дава право да изберат модел на осигуряване, добави депутатът. Главчев подчерта, че предложението им се отнася за хора, родени след посочената дата, които тепърва влизат на пазара на труда, а за всички останали изборът може да бъде, когато те пожелаят, дори в края на трудовия си път, но еднократно.
Корнелия Нинова от "Коалиция лява България" коментира пред журналисти, че е хубаво да се дава право на избор, но ако този избор е само веднъж в живота, то това е ограничение за хората. Според нея ако предложението на ГЕРБ се приеме в този вид, това би създало рискове за хората, които имат вноски в пенсионните фондове, защото могат да изпуснат срокове, а и в тези фонове има акции и недвижимости.
Според Нинова дефицитът в НОИ може да се намали като се приеме по-висок осигурителен праг - 3000 лв. Това ще донесе на НОИ нови 130 млн. лв. и ще означава, че хората с по-високи доходи ще се осигуряват на по-голяма стойност. Това предложение е внесено от левицата в проектобюджета на ДОО.
Друг вариант за намаление на дефицита на НОИ е повишаване на работните места, но за съжаление в бюджета за следващата година е записана безработица на равнището на тази година, така че това няма да действа, каза Нинова.
Внесено в проектобюджета е и предложението на синдикатите за криминализиране на невнасянето на осигурителни вноски, което също ще допринесе за намаляване на дефицита в НОИ, коментира депутатът.
Приетият бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2015 година предвижда запазване на размерите и съотношенията на осигурителните вноски, както и участието на държавата във финансирането на фонд "Пенсии". От 1 януари 2015 година се увеличава минималният осигурителен доход за земеделските производители и тютюнопроизводителите от 240 на 300 лева.
Увеличава се и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица от 2400 на 2600 лева. От 1 януари 2015 година се увеличава осигурителният стаж за пенсиониране с 4 месеца, а възрастта за пенсиониране се замразява. От 1 юли 2015 г. се увеличава минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 154,50 лв. на 157,44 лв.
По-рано членовете на комисията приеха на второ четене бюджета на НЗОК за 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!