В момента държавата няма нужда да бъде спасявана.
Това заяви в интервю за БНР проф. Христина Вучева, бивш финансов министър в служебния кабинет на Ренета Инджова, след днешните изявления на президента Росен Плевнелиев и декларираното от ДПС и ГЕРБ намерение заедно да гласуват актуализация на държавния бюджет, която ще увеличи с 3,4 млрд. лв. тавана на държавния дълг.
По думите й не трябва да се злоупотребява, като се говори за спасяване на държавата - "от вчера вече и "Файненшъл таймс" повтаря това, което се говори у нас и казва, че държавният кораб потъва - нещо, което не е вярно".
В отговор на въпрос за предложението на президента да се упълномощи служебното правителство да емитира дълг, Вучева каза, че не е предвидено и в никой от законите да се дават такива правомощия на изпълнителната власт. Не считам, че това е целесъобразно и законосъобразно, нито е необходимо и се налага да се прави, каза тя.
"Ако погледнете на фона на останалите европейски страни, сме с един от най-ниските държавни дългове, с най-ниските дефицити. Няма страна, която да има такъв фискален резерв в момента. Просто не виждам причина", обясни проф. Вучева.
Според проф. Вучева е възможно да се управлява бюджета и без да се увеличава дефицита и без да се емитира нов дълг.
В коментар на друго от предложенията на президента тя беше категорична, че никъде в закона не се разрешава отваряне на досиетата на КТБ и това може да стане само със законодателни промени, в които се споменава изрично КТБ.
По думите й това би било странно на фона на категоричния отказ да се гласува Закона за КТБ, предложен от БНБ.
"Нито един закон за кредитните институции не допуска да се развяват кредитни досиета по преса или някъде другаде, или ако прокуратурата наблюдава или анализира нещо, тя няма право да го афишира, освен когато вече има някакъв наказателен процес", заяви проф. Вучева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!