С редната продължителност на живота се различава в отделните региони на света през втората година от пандемията от COVID-19 заради различния процент на ваксинация, сочат данните от проучване, цитирано от АФП.
През 2020 г. пандемията доведе до най-голям спад в продължителността на живота след Втората световна война, казаха миналата година изследователи от Центъра за демографски науки "Ливърхюм" към Оксфордския университет.
Проучване: Спад на раждаемостта в Европа заради локдауните
Но през 2021 г. "се появи внезапно разминаване", казва Риди Кашиап, професор в Оксфордския университет и съавтор на новото проучване, публикувано в списанието “Нейчър хюман бихейвиър”.
"Някои страни започнаха да показват признаци на възстановяване", а други отчитат „влошаващи се загуби“, обяснява той пред AФП. Изследователите анализират данни за смъртността в 29 европейски държави, САЩ и Чили от 2015 г. насам.
В много западноевропейски страни продължителността на живота се е възстановила почти до нивата преди избухването на пандемията от COVID-19.
Франция, Белгия, Швейцария и Швеция дори успяват напълно да се върнат към средната продължителност на живота, отчетена през 2019 г.
В Източна Европа обаче тя е намаляла до нива, невиждани след разпадането на Съветския съюз, сочат данните от проучването.
В България средната продължителност на живота е спаднала с 25 месеца през 2021 г., след като намалява с 18 месеца година по-рано. България има най-ниско ниво на ваксинация в Европейския съюз.
Държавите, в които по-висок процент от населението е напълно имунизирано през октомври 2021 г., отчитат по-малък спад в продължителността на живота, става ясно от проучването. "Това предполага, че очевидно има връзка" между тях, е мнението на изследователя Риди Кашиап.
Страни като „Швеция, Швейцария, Белгия и Франция успяха да се върнат към предпандемичните нива на продължителност на живота, защото защитиха както възрастните, така и най-младите“, заяви още Йонас Шьоли от германския институт “Макс Планк” за демографски изследвания. Той е съавтор на проучването, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!