К остинбродски сценарий е невъзможен, заяви зам.-председателят на ЦИК Мария Мусорлиева, след среща на ЦИК и СЕМ със служебния премиер.
Мусорлиева коментира, че и досега не е съвсем изяснен т. нар. "Костинбродски сценарий", но повтарянето или припомнянето му е невъзможно, защото по думите й "Изборният кодекс е заложил всичко важно да бъде печатано в БНБ, а се знае степента на сигурност на тази печатница".
Тя обясни, че ще бъдат предприети съществени
мерки за нарушаването на мълчанието в деня за размисъл,
което е било обсъдено и с премиера. Основната мярка ще бъде "превенция и нестимулиране на медии, които преди са отразявали по някакъв начин скрити социологически проучвания в деня за размисъл".
Съответните медии ще бъдат наказвани. ЦИК констатира нарушенията на медиите, а областната управа санкционира, допълни тя.
Мария Стоянова, член на СЕМ коментира, че случилото се около Костинброд е оставило дълбока следа. Надявам се, че всички ние си взехме поуките, така че да не се повтори, каза тя. По думите на Стоянова трябва да направят всичко възможно, така че да създадат не само впечатление, но и с действията им да стане ясно, че има ред и дисциплина по време на тези избори. СЕМ не може да изключи телевизиите в деня за размисъл и няма как да стане това и никой не иска да го направи, но ще засилим мониторинга в самия ден за размисъл, посочи Стоянова. Ако някой се изкуши да наруши правото на гражданите да останат сами със себе си и мислите си преди деня на вота, той ще бъде санкциониран, заплаши членът на СЕМ.
Тя добави, че партийните телевизии са голямо предизвикателство, СЕМ следи за тях, така че да не се допускат отклонения. Сред нещата, които са били обсъдени още на срещата, са и по-детайлни мерки за санкциониране на тези, които нарушават изборните правила.
Има медии, които не са спазили ангажимента си да публикуват тарифите си за платени изяви в предизборната кампания. Вероятно ЦИК ще разгледа този върпос, каза говорителят на ЦИК Цветозар Томов в интервю за БНР.
"По-активна ще бъде информационната кампания за изборите в чужбина. Има контакти с неправителствени организации в различни страни. Подготвят се брошурите и другите разяснителни средства за кампанията. Нещата вървят в доста по-задоволително темпо, отколкото предишния път. Дали ще се справим, ще прецените вие", каза Томов.
По думите му преференцията ще бъде по-различна, отколкото на европейските избори: "Хората трябва да разберат, че за разлика от изборите за европейски парламент,
при тези избори неполагането на преференциален вот ще бъде интерпретиран като вот в полза на водача на листата.
Така е в Изборния кодекс. Ако хората биха желали промяна в листата, да положат преференциален вот", посочи той.
По отношение на наблюдателите Томов коментира, че
е отказана регистрация на сдружението на "България без цензура" и на План БГ,
което отново се представлява от Николай Бареков.
"Вчера ЦИК отказа регистрация на едно сдружение заради политическа ангажираност на представляващите го и отхвърли проект за решение за регистрация на друго сдружение по същата причина. Така че в момента се мъчим да се поучим от резултатите с наблюдателите в предишните предизборни кампании и ЦИК поне с тези с действия показа, че се интересува по същество дали организацията, която иска да наблюдава изборите, се кани да прави това безпристрастно, свободно от политически предпочитания и подготвяйки хората да изпълняват това.
Всички знаят, че на предишните избори в много случаи не беше така. Аз лично бих призовал медиите да ни подкрепят в това отношение, защото смятам, че това ще е трудна борба, ще има обжалвания в съда. Нашата цел е да спазим духа на закона. Партиите и коалициите, участващи в изборите, имат възможност да регистрират свои застъпници и свои представители, които имат други функции и могат да изпълняват тези функции на защита на партийния интерес", каза той пред БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!