И знесено е оръжие на стойност 200 млн. през Румъния към Украйна. Това заяви бившият шеф на "Кинтекс" Александър Михайлов, цитиран от БНТ.
Той уточни, че става въпрос за снаряди за системите за залпов огън "Град".
Шефът на ДКК: Михайлов е управлявал „Кинтекс“ еднолично, ще сезираме прокуратурата
Михайлов твърди, че основният път на оръжие за Украйна е през фирми посредници в Полша.
Михайлов каза, че Асен Василев знае митническите товарителници за износа и дори им цитира номерата.
Според него причината за смяната на ръководството на ВМЗ-Сопот е, че са отказали да ремонтират върната оръжейна поръчка, договорена от премиера.
Шефът на "Кинтекс": Давам Корнелия Нинова на съд
"Причините за уволнението - моето в "Кинтекс", и на ВМЗ-Сопот много си приличат", коментира пред журналисти бившият изпълнителен директор на "Кинтекс" Александър Михайлов, цитиран от БТА.
"Когато почват да идват договори за десетки и стотици милиони, се сменя ръководството и се оклеветяват хората с неверни твърдения. Може би целта е да се сложат нови, наши, послушни хора и да се спре говоренето, че българско оръжие продължава да отива към Украйна през посредници в Полша", заяви Михайлов и допълни, че основната част от тези 200 милиона (стойност на износа) са 122-милиметрови ракетни снаряди за BM21 "Град", допълни той.
"Мисля, че българското правителство, за да разсее съмнението на българските граждани - не с думи, Асен Василев може да представи справка от Агенция "Митници" за оръжеен митнически код 93, за колко пари е изнесена стока след началото на войната", каза Михайлов. Да не се окаже, че завишението е 45-47 пъти, допълни той. По думите му от дирекция "Консулски отношения" на външно министерство, могат да дадат справка колко полета, които са пренасяли оръжие, е имало през март, април и май тази година от български летища до полско летище, което е на 78 километра от украинската граница.
По-рано на пресконференция в сградата на Министерството на икономиката и индустрията изпълнителният директор на Държавната консолидационна компания Смиляна Нитова обяви, че Михайлов е управлявал "Кинтекс" еднолично и ще сезират прокуратурата.
По думите на Нитова печалбата за първото тримесечие на 2022 г. на "Кинтекс" ЕАД е около 17 пъти по-малка в сравнение с миналогодишната за същия период.
Тя разясни, че на 7 юни новият съвет на директорите на "Кинтекс" е приел годишния финансов отчет на компанията и отчета за първото тримесечие и по този начин е станало ясно финансовото състояние на дружеството.
Нинова нареди смяна на цялото ръководство на "Кинтекс"
Съветът на директорите на Държавната консолидационна компания е възложил на Съвета на директорите на "Кинтекс" да направи проверка на състоянието на дружеството и да направи доклад.
Нитова определи като неистини твърденията на Михайлов, че е сключил много изгоден договор за "Кинтекс" на стойност 42 млн. евро за износ на специална продукция.
"Ще сезираме прокуратурата за част от констатациите, изнесени в доклада", обясни Нитова.
Като друг "показателен случай за работата на старото ръководство на "Кинтекс" Нитова посочи, че през същия период има отказ в Египет от представителството на ВМЗ и е прехвърлено на частна фирма, където Михайлов е бил на ръководна длъжност.
Преди дни шефът на държавната компания "Кинтекс" Александър Михайлов обяви, че напуска поста, оттегля жалбите срещу уволнението си и прекратява ръководенето на "Кинтекс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!