М арк Зукърбърг преодоля първото от двете сериозни изпитания през тази седмица. Той се яви на близо 5-часово изслушване през 44 американски сенатори в Конгреса. По време на изслушването Зукърбърг се извини за грешките си, но и не отстъпи особено от позициите си. Сред тях е, че той вярва, че компанията може да се справи и без намеса от правителства и регулатори, както и подчерта, че Facebook не е единствената с такива проблеми.
Зукърбърг се извини пред Сената на САЩ
Зукърбърг: Видимо е, че не направихме достатъчно
Зукърбърг неколкократно се извини за проблемите и обяви, че той и екипът му са отворени на диалог и има неща, които трябва да се обсъдят. Той се справи и добре с провокиращите въпроси на сенаторите, като успя да запази самообладание и дори да се пошегува в определени моменти.
Facebook изтрил съобщения на Зукърбърг в чужди профили
Facebook призна, че чете съобщенията в Messenger
Инвеститорите останаха доволни от представянето на Зукърбърг, като акциите на компанията се повишиха с 4,5% след края на изслушването. Самите политици останаха раздвоени. Сенатор Камала Харис например смята, че Зукърбърг е отклонявал конкретни отговори по "критични въпроси".
Зукърбърг смята, че компанията му може да се справи сама със защитата на данните и прехвърляше въпросите за подкрепа на допълнителни регулации за по-късен етап. Вместо да се обяви в подкрепа на проектозакон за по-голяма защита на данните заяви, че "най-доброто, което можем да направим, е да го имплементираме". Това е обръщане на позицията му от миналата седмица, когаот беше отворен към идеята за регулации.
Facebook пази клипове, които смятаме за изтрити
Топ акционер на Facebook поиска Зукърбърг да напусне
Зукърбърг не отхвърли и идеята за платена версия на Facebook. Той каза, че винаги ще има безплатна версия, но и че си заслужава да се помисли и по платена версия на социалната мрежа. Какви разлики ще има тя с безплатната обаче, остана неясно.
Много сенатори питаха Зукърбърг и доста базови въпроси от типа какви функции и инструменти имат потребителите, за да могат да управляват личните си данни в социалната мрежа. Това породи критики сред медиите, че политиците не знаят основни неща как работи Facebook, но според други, въпросите са били с цел да се даде яснота и на хората, които гледат записите на изслушването или ще четат стенограмата.
Photo of Zuck's notes, by AP's @andyharnik pic.twitter.com/wF0WAkDdI4
— Stefan Becket (@becket) April 10, 2018
Междувременно в интернет се появи и снимка на записките на Зукърбърг, с които той си помагаше в отговарянето на въпросите. С тяхна помощ Зукърбърг обърна внимание и че други компании, също са жертва на злоупотреби с данните на потребителите от трети лица.
Шеф на Facebook: Ръст на всяка цена, даже и тероризъм
Facebook с най-ниско доверие сред ИТ гигантите
В записките се виждат и предварително подготвени отговори, които Зукърбърг да използва в определени ситуации. Сред тях е и отговор, ако бъде притиснат твърде много: "С уважение отхвърлям това. Това не сме ние", пише в записките на основателя на Facebook. Него го чака и още едно явяване в друга комисия днес.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!