В сяка година основателят на Facebook Марк Зукърбърг си поставя лични новогодишни предизвикателства. Досега те бяха по-скоро в сферата на любознанието като създаване на персонален асистент с изкуствен интелект, прочитане на определени книги, посещаване на всички американски щати. За 2018 г. Зукърбърг си поставя лично предизвикателство, което ще повлияе на самата създадена от него компания, съобщава CNBC.
Готви ли се Марк Зукърбърг за президент на САЩ
Facebook затяга качването на лични снимки без позволение
Зукърбърг иска да се опита да реши политическите и социални проблеми около Facebook. Той си е набелязал няколко основни проблема. Сред тях са защита на онлайн обществото на Facebook от омраза и обиди, защита от намеси на правителства и максимално оползотворяване на времето, което хората прекарват в социалната мрежа.
"Започнах с тези предизвикателства през 2009 г. Тогава икономиката беше в дълбока рецесия, Facebook все още не беше на печалба. Трябваше да положим много усилия, за да се уверим, че Facebook устойчив бизнес модел. Беше сериозна година и затова всеки ден носих вратовръзка, за да ми напомня", пише Зукърбърг.
Технологичните тенденции през 2018 г.
Facebook ще се бори с 60 млн. фалшиви профила
"Днес се усеща много като тази първа година. Светът се усеща напрегнат и разделен и Facebook има много работа за вършене", допълва той.
"Няма да успеем да предотвратим всички грешки и злоупотреби, но в момента правим твърде много грешки докато налагаме правилата си и се опитваме да не позволяваме нашите инструменти да се използват злонамерено. Ако сме успешни с новите си усилия, ще завършим 2018 г. на много по-добра траектория", допълва Зукърбърг.
"Това може да не изглежда като лично предизвикателство, но мисля, че ще науча много като се концентрирам върху тези проблеми, отколкото да правя нещо напълно различно. Това са проблеми, които засягат история, граждански въпроси, политическа философия, медии, правителства, технологии", пише Зукърбърг. Той допълва, че през годината ще търси контакти и разговори с експерти и групи, за да работят заедно по решаването на проблемите.
Публикуването във Facebook носи щастие, казва... Facebook
Социалните мрежи унищожават обществото
"Един от най-интересните въпроси е централизация или децентрализация. Много от нас работят в ИТ индустрията, защото вярваме, че тя може да е децентрализираща сила, която дава повече власт на хората... През 90-те и от 2000 г. до 2010 г. повечето хора вярваха, че технологията ще е децентрализираща сила. Днес много хора са загубили вяра в това обещание. С възхода на няколко големи технологични компании и правителства, които използват технологиите, за да следят гражданите си, много хора сега вярват, че технологията централизира, вместо да децентрализира", казва още основателят на Facebook.
Според него криптовалутите и криптирането на данни са важни инструменти за децентрализиране и дават властта на хората, но същевременно има риск, че са по-трудни за управление. Затова Зукърбърг смята, че са нужни много дебати и внимателно и задълбочено изучаване на положителните и отрицателните аспекти на тези технологии и как те да се използват максимално добре.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!