О снователят на Facebook Марк Зукърбърг не смята, че хората искат да позволят на ИТ компаниите да решават кое е истина. В пространна реч пред студенти на университета в Джорджтаун Зукърбърг реши да защити решението на Facebook да позволи на политиците да нарушават правилата на социалната мрежа.
Facebook е пристрастяващ и вреден, казва Марк Бениоф
Криптирането на Facebook помага на престъпниците
"Не мисля, че повечето хора искат да живеят в свят, в който можеш да публикуваш само неща, които технологичните компании определят като 100% истина", казва Зукърбърг. Според него хората вече не трябва да разчитат на традиционните "пазители" на информация.
ЕС със задълбочена проверка на криптовалутата на Facebook
Зукърбърг отново в скандал, този път с тайни записи
"Всъщност смятам, че по-голямата и важна история е колко много тези платформи успяха да децентрализират властта и я дадоха директно в ръцете на хората", допълва Зукърбърг.
Според него решението на Facebook да не забрани политическите реклами и да не е толкова строга върху публикациите на политиците е правилно. Така те имат по-голяма свобода да изказват мнение и да достигат до хората. В противен случай достъп до тях биха имали предимно тези с повече позиции и които медиите изберат, аргументира се Зукърбърг.
"Смятаме, че хората трябва да могат сами да видят какво казват политиците и да преценят посланията им", допълва той. По време на речта Зукърбърг даде за пример и Мартин Лутър Кинг, движението #MeToo и други инициативи за равенство и свобода на словото.
Хората нямат доверие на Facebook за криптовалутата
Всичко това обаче не се хареса много на доста хора. Сред тях беше и дъщерята на Кинг Бърнис Кинг. Тя обяви в Twitter, че Facebook трябва по-добре да се запознаят с предизвикателствата, с които баща ѝ е трябвало да се справи и как дезинформацията от неговите опоненти и политици е създала атмосферата за неговото убийство.
I heard #MarkZuckerberg's ‘free expression’ speech, in which he referenced my father. I'd like to help Facebook better understand the challenges #MLK faced from disinformation campaigns launched by politicians. These campaigns created an atmosphere for his assassination. pic.twitter.com/h97gvVmtSZ
— Be A King (@BerniceKing) October 17, 2019
Зукърбърг беше критикуван и от представителите на други организации и движения. Основателят на Facebook все още се опитва да се хареса на всички с коментарите си, но постепенно разбира, че това ще е много трудно. Особено като се има предвид и поредицата от скандали и проблеми, които увредиха сериозно репутацията на Facebook.
Въпреки това Зукърбърг не се отказва. Той обяви, че Facebook работи по формирането на комисия, която да анализира и дава съвети за взимането на бъдещите решения на компанията, особено за съдържанието в платформите ѝ. Комисията ще има до 40 членове, като ще разглежда и конкретни казуси и оплаквания.
Тя трябва да заработи през следващата година. "Създаването ѝ е важно за мен, защото аз няма да съм винаги тук и искам ценностите на свободното слово да са дълбоко вкоренени в управлението на компанията", уверява Зукърбърг.
Хората смятат, че социалните мрежи изкривяват новините
Правилата на Facebook няма да важат за политиците
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!