О снователят на Facebook (сега Meta) Марк Зукърбърг заложи бъдещето на компанията си на своята визия за метавселената. По време на събитието Meta Connect 2022 тази седмица Зукърбърг обяви отново, че иска метавселената да е отворена екосистема, достъпна за всички. Реалността обаче е по-различна, смята онлайн изданието The Verge.
В изказването си Зукърбърг дава за пример по-старите платформи и как винаги има по една затворена и една отворена екосистема - Android и iOS например. Той иска и метавселената да е отворена - потребителите да я използват свободно, а компаниите да могат да създават лесно допълнителни функции и услуги.
"В затворената екосистема всичко е много тясно интегрирано, дори изолирано и много от стойността просто тече към затворената екосистема. В отворената екосистема има много по-широки партньорства. Microsoft не произвеждаше чипове или компютри. Те не направиха магазина за приложения. Всички тези ключови неща бяха създадени около екосистемата", казва Зукърбърг пред изданието.
Meta представи новите си виртуални очила
Анализаторите обаче критикуват Зукърбърг за примера му. Windows обаче не е отворена платформа. Дълги години партньорството между Microsoft и Intel имаше голямо влияние и успех в налагането на Windows като предпочитаната операционна система.
Идеята на Зукърбърг за метавселената всъщност не е много по-различна или поне той не я обяснява достатъчно ясно. Засега изглежда повече, че метавселената ще е за партньори, които да предлагат своите услуги във виртуална среда. Microsoft е сред първите партньори, като ще предлага WIndows 365, Office, Teams и други услуги през метавселената.
Съдят Meta за заобикаляне на правилата на Apple
Компании като Adobe и Autodesk също подготвят свои приложения и услуги за метавселената. А производители на хардуер ще предлагат аксесоари за очилата Quest 2, но за сега няма индикации, че ще има и други модели шлемове, макар че това изглежда неизбежно и логично. Засега обаче метавселената на Meta е достъпна само през очилата на Meta, а компанията планира да направи част от функциите налични и през лаптопи и смартфони.
Facebook и Instagram може да имат платени функции
Подслушват ли ни Facebook и Instagram?
"Засега голяма част от "отвореността" на Meta се случва, когато ѝ е удобно и се изпарява, когато стане неудобна", коментира Ади Робъртсън от TheVerge. Подобни критики бяха отправени и от други анализатори на Bloomberg, TechCrunch и др. Общото мнение е, че Зукърбърг трябва по-добре да обясни плановете си и те да се реализират чрез действия.
Meta обяви стратегия за защита на избори
Криптирането на Messenger ще е "предателство"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!