К риптовирусите се превърнаха в предпочитана атака за хакерите, като от началото на пандемията досега, използването на такива вируси бележи сериозен ръст. Нов анализ на Европол обаче показва, че жертвите на подобни атаки масово не съобщават на полицията за случилото се, съобщава ZDNet.
Кибератаки може да забавят ваксините за Covid-19
Това е проблем, защото води до изкривяване на статистиката и ограничаване на борбата с хакерите, които извършват тези атаки. Случващото се е заплаха за компаниите от всякакви индустрии, като хакерите стават все по-умели в атаките и усъвършенстват методите и технологиите си много по-бързо.
Криптовирус блокира една от най-големите болнични мрежи
Една от новите вариации на атаките е, че вече хакерите не просто криптират данни и устройства на компаниите и искат откуп, за да бъдат отключени. Към това се добавя и заплаха криптираните данни да бъдат публикувани в интернет, което може да е сериозен проблем, когато става дума за фирмени тайни или лични данни на клиенти и потребители.
Въпреки сериозните заплахи и последствия, като и регистрираният ръст на такива атаки, те остават сред най-малко съобщаваните, отбелязва докладът. Оказва се, че много европейски агенции за сигурност разбират за подобни атаки едва след съобщения в медиите, а самите жертви така и не подават сигнал.
Една от причините за това е, че жертвите не искат да привличат внимание върху случилото се. Те се опасяват, че подобен сигнал ще увреди репутацията им. Също така компаниите предпочитат по-бързо да получат достъп до системите си и да възстановят нормален процес на работа.
Фирмите с повече възможности все пак предприемат и по-сериозни действия. Дори и те обаче избягват да сигнализират директно на властите. Вместо това най-често наемат фирми за киберсигурност, които да ги представляват както в преговорите с хакерите, така и в последващите сигнали и разследвания с агенциите за сигурност.
Как хакерите се възползват от коронавируса
По този начин фирмите остават отвъд полезрението на медиите, но дори и това пречи на разследващите. Липсата на официална жалба не позволява провеждането на щателно разследване, събиране на доказателства и съответно предупреждаване на обществото. Не може да се изгради и по-ясна картина за методите на хакерите.
Докладът отбелязва, че често компаниите на съобщават за случаите и заради липсата на вяра, че институциите ще могат да направят нещо. Европол иска да промени това, като е направила онлайн портал, в който публикува ключовете за декритиране на различни криптовируси. В него се добавят подобни данни за свободно използване, с които жертвите на кибератаки да могат да си помогнат.
Пазарът на крадени профили за игри достигна $1 млрд.
Хакери атакуват общини все по-често и искат откупи
Институциите отбелязват, че когато съобщават за такива проблеми, компаниите ще помогнат да по-бързото и редовно обновяване на портала. Така те ще помогнат и на останалите и ще затруднят хакерите още повече.
Хакерите използват нови, все по-сложни атаки
Хакери неволно убиха пациент в болница с криптовирус
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!