62-годишната Фосет, позната от куп тв сериали, като "Ангелите на Чарли" (виж пълна филмография в IMDB), бе хоспитализирана миналата седмица.
Твърдеше се, че това е поредно влошаване на злокачественото заболяване, което й откриха през 2006 г. Звездата премина курс на агресивна химиотерапия и първоначално тя даде отлични резултати, но през 2007 г. болестта отново напомни за себе си.
Пред сп. "Пийпъл" обаче личният й лекар Лорънс Пиро уточни, че престоят в клиниката в Лос Анджелис се е наложил заради вътрешен кръвоизлив, който няма пряка връзка с основната болест.
Въпреки че Фосет не е потвърдила публично какво точно представлява заболяването й, тя работи върху документален филм, озаглавен A Wing and a Prayer (Крило и молитва), който разказва за нейната борба с рака.
Диагнозата е различна от рак на ректума или на дебелото черво. Заради специфичното разположение на тумора пациентите обикновено се притесняват да обсъждат открито състоянието си, обясняват специалистите.
В миналото така е било и с рака на дебелото черво, тъй като засегнатите части и функции на тялото са били "табу". Нещата обаче се променят благодарение на многото социални кампании и призиви на знаменитости за профилактични прегледи.
Аналният рак е много по-малко познат
Той засяга много повече жени, отколкото мъже, и обикновено се проявява в началото на 60-те. Напоследък броят на новооткритите случаи нараства, макар че специалистите не са наясно каква точно е причината.
Според Американското раково общество 5000 души се разболяват, а около 680 почиват от заболяването всяка година. При рака на ректума и дебелото черво това съотношение е доста по-внушително - 148 000: 50 000.
Притеснението заради традиционната "погнуса" към определени части на тялото често е причина за избягване на редовните прегледи и възпрепятства ранната диагностика и лечение.
Американски лекари свидетелстват, че пациентите в САЩ "мразят" да бъдат изследвани в аналната област и са по-чувствителни към интимните си части, отколкото в Европа например.
При ранна диагностика обаче ракът на ануса в повечето случаи е лечим чрез стандартните методи, като химиотерапия и лъчетерапия. Ако се реагира късно и метастази плъзнат към други части на тялото, вероятността от летален изход се увеличава с 20%.
Човешкият папилома вирус е основен рисков фактор
за заболяването, като може също да доведе до рак на шийката на матката. Ваксинацията срещу него е една от първите стъпки за превенция на болестта.
При над 50% от пациентите се наблюдава симптом кървене. При други липсват сигнали, че нещо не е наред, но често те са регулярни и не им се обръща внимание - като хемороиди, брадавици, сцепвания и др. Сред обичайните симптоми са също сърбеж или болка в областта на ануса, промяна в диаметъра и състава на изпражненията, подути лимфни възли в областта на слабините.
Хора със отслабена имунна система - ако са серопозитивни или трансплантирани и гълтат имуносупресиви, също са в рисковата група. Опасност има и при безразборни сексуални контакти, предишни заболявания, свързани с човешкия папилома вирус, венерически болести.
Според специалистите ракът на ануса е уникален. В повечето случаи той е лечим, но ако рецидивира, пациентът може да изгуби сфинктера си - мускулите, които задържат урината и изпражненията. В този случай той трябва да ходи със специално прикрепена торба, в която да уринира и ходи до тоалетна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!