Разходите на гражданите на САЩ за лечение на болести, предизвикани от затлъстяване, годишно възлизат на 147 млрд. долара, съобщи председателят на центъра Томас Фридън.
Според Фридън разходите за медицински услуги на американците, страдащи от затлъстяване, превишават средно с 40% или с 1429 долара годишно парите, които сънародниците им с нормално тегло харчат за здравето си.
"Необходимо е да се вземат сериозни мерки, за да се справим с епидемията на затлъстяване", заяви Фридън.
В момента 26% от жителите на САЩ страдат от затлъстяване, а освен тях 40% от американците имат наднормено тегло.
Разходите за медицински услуги, свързани с лечение на болести, предизвикани от затлъстяване, са 9,1% от общите суми за здравеопазване, докато през 1998 г. това съотношение е било 6,5%.
Затлъстяването се смята за причината за смъртта на между 100 хил. и 400 хил. американци на година.
Разходите за профилактика, диагностика и лечение на болести, свързани със затлъстяване, са по високи от тези, свързани с алкохолизъм и тютюнопушене.
Сред препоръките на Центъра за контрол и профилактика на болестите е да се подобри достъпа до здравословна храна и напитки, както и да се насърчава физическата активност за сметка на заседналия начин на живот.
Вдъхновяващ пример за американците, а и за българите, чиито проблеми с теглото стават все по-сериозни, е историята на Дейвид Смит, който напоследък нашумя в Щатите, защото е отслабнал с невижданите 180 кг.
Преди подвига си Дейвид е тежал 290 кг. Той стана известен в родината си, след като образователният канал Ти Ел Си направи документален филм за него, наречен "290-килограмов девственик" (The 650-lb Virgin).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!